překlad: Jiří Kobělka
originální název: The Woman in the Window
nakladatelství: Motto
rok vydání: 2017
počet stran: 352
oficiální anotace
Moje zhodnocení:
Anna Foxová, vypravěčka tohoto příběhu, žije sama uzavřená ve velkém domě a už několik měsíců nevyšla ven. Celé dny tráví popíjením vína a sledováním starých černobílých filmů, když zrovna nešpehuje sousedy. Pozoruje je skrz fotoaparát a ví o nich téměř vše. Jednoho dne se do domu přes ulici nastěhují noví sousedé Russelovi, kteří na první pohled vypadají jako normální a slušná rodina. Jenže pak Anna zahlédne něco, co neměla. Její už tak nejistý a vratký svět se začne bortit a Anna netuší, co je pravda a co jen pouhá představa. Nikdo a nic není takové, jak se zdá. Kdo je vlastně v nebezpečí?
✽
Vydání knihy předcházel malý boom. Nestává se totiž často, aby kniha vyšla dříve v zahraničí než v originále. Čeští čtenáři tak zažili premiéru a měli možnost si přečíst knihu jako první.
Po dlouhé době jsem se setkala s knihou, jejímuž příběhu nepředchází žádný úvod či prolog a čtenář je ihned vržen do světa hlavní hrdinky a jejích myšlenek.
Začátek byl pro mě rozpačitý, zdál se mi hodně rozvláčný a prostý jakéhokoliv smysluplného děje. Po překročení sté strany jsem stále netušila, co si o Anně a celém příběhu myslet. Děj je psán formou jakéhosi deníku, do něhož si Anna zapisuje své myšlenky, trápení a vylévá si své srdce. Myslím si, že toto autor pojal velice dobře a uvěřitelně a považuji to za jeho dobrý tah, protože co jiného chcete dělat, když nemůžete opustit svůj dům, než svěřovat se deníku. Příběh se mi tak velmi nevtíravým způsobem dostával pod kůži a za polovinou jsem knihu nemohla vůbec odložit.
Po dlouhé době jsem se setkala s knihou, jejímuž příběhu nepředchází žádný úvod či prolog a čtenář je ihned vržen do světa hlavní hrdinky a jejích myšlenek.
Začátek byl pro mě rozpačitý, zdál se mi hodně rozvláčný a prostý jakéhokoliv smysluplného děje. Po překročení sté strany jsem stále netušila, co si o Anně a celém příběhu myslet. Děj je psán formou jakéhosi deníku, do něhož si Anna zapisuje své myšlenky, trápení a vylévá si své srdce. Myslím si, že toto autor pojal velice dobře a uvěřitelně a považuji to za jeho dobrý tah, protože co jiného chcete dělat, když nemůžete opustit svůj dům, než svěřovat se deníku. Příběh se mi tak velmi nevtíravým způsobem dostával pod kůži a za polovinou jsem knihu nemohla vůbec odložit.
Anna trpí agorafobií, což obecně je strach z otevřených prostranství, a je tedy zavřená doma, kde se cítí v bezpečí, už skoro rok. Z domu sice nevychází, protože u ní toto vede k panice až k bezvědomí, ale je schopna přijímat návštěvy. Celé dny popíjí merlot, kterým zapíjí své léky a sleduje staré černobílé filmy. Ve volných chvílích pomáhá podobně nemocným lidem prostřednictvím chatu na fóru Agora. Anna je totiž dětská psycholožka a ví, jak s takovými lidmi mluvit a hlavně jak jim pomoct. Její velkou zálibou však je sledování sousedů pomocí fotoaparátu Nikonu s teleobjektivem. Ví tak o každém téměř vše. Záhy se vedle ní nastěhují noví sousedé Russelovi, kteří na první pohled působí jako normální rodina. Brzy však dojde k incidentu, který Anna zahlédne ze svého okna a který se odehraje právě v sousedově domě. Situace vypadá opravdu vážně a Anna se pokusí opustit svůj byt, aby zachránila člověka v nouzi. Bohužel na ni silně dolehne její nemoc a skončí na psychiatrii. Od té doby ji budou všichni přesvědčovat, že se nic nestalo a že si celý incident její mysl vybájila. Nevěří jí nejbližší a dokonce ani policie. Sama Anna o sobě začne pochybovat a neví, co je skutečnost. Anna brzy nabývá dojmu, že se mohlo jednat o halucinaci vyvolanou požitým alkoholem v kombinaci s psychotropními léky, které jí předepsal její psychiatr. Co je pravda a co lež? Co skutečnost a co pouhá halucinace?
Žena v okně je skvěle vystavěný psychologický thriller s detektivními prvky, který si oblíbí výhradně čtenáři tohoto žánru. Nejedná se o žádný tuctový příběh, ač tak může na první pohled působit. Příběh vám zpočátku bude připadat fádní, nudný a nezajímavý, ale závěr vám opravdu vyrazí dech. Zpětně budete na knihu pohlížet úplně jinak a mnohdy nic neříkající repliky ze starých černobílých filmů, jež Anna sleduje a které zpočátku působí samoúčelně, nabudou v závěru úplně jiných rozměrů.
Autor dokáže čtenáře skvěle obalamutit a stejně jako Anna nebudete tušit, zda se jedná o skutečnost nebo pouhý blud. I přes počáteční antipatie, které jsem cítila k hlavní hrdince, jsem si ji v závěru oblíbila a fandila ji. V této knize není opravdu nic takové, jaké se zdá a radím vám, nevěřte nikomu. Pokud budete stejně pozorní jako já, část zápletky odhalíte dříve, než vám ji autor s velkou pompou odkryje sám. Možná vám dokonce přeběhne i mráz po zádech, protože se jedná velmi o nečekaný zvrat, který mnohé šokuje. Takové já v knihách miluji. Navíc je děj plný skvělých tipů na staré černobílé thrillery, které ozvláštňují celou atmosféru knihy. Já si jich hned několik vypsala a třeba takové Okno do dvora od Alfreda Hitchcocka si píšu mezi ty filmy, které nutně musím shlédnout co nejdříve.
Jsem si však jistá, že Žena v okně neosloví všechny cílové čtenáře. Setkala jsem se s názory, že hlavní hrdinka se až nápadně podobá Rachel z Dívky ve vlaku a celá kniha má podobný koncept. S tímto tvrzením nesouhlasím. Alkoholismus a blouznění hlavních hrdinek skýtá určitou podobnost, ale oba příběhy jsou rozdílné a odvíjí se zcela jiným směrem. Troufám si též tvrdit, že pokud se vám Dívka ve vlaku nelíbila, Žena v okně vás asi taky nezaujme, ale platí to samozřejmě i naopak. Nechci vás však v žádném případě odrazovat a rozhodně doporučuji, abyste Ženě v okně dali určitou šanci.
Pokud tedy překousnete pomalejší začátek, budete odměněni překvapivým závěrem s nejedním nečekaným zvratem. V tom případě vám zaručuji skvělý čtenářský zážitek.
Pokud tedy překousnete pomalejší začátek, budete odměněni překvapivým závěrem s nejedním nečekaným zvratem. V tom případě vám zaručuji skvělý čtenářský zážitek.
Knihu doporučuji zejména čtenářům, kteří by rádi objevili v tomto žánru něco nového a přečetli si něco, co tu ještě nebylo. Žena v okně se však bude líbit i nováčkům a začínajícím čtenářům, kteří na poli psychothrilleru ještě nejsou tak zběhlí.
✰✰✰✰✰
Jaký máte názor vy? Jste spíše odpůrci nebo příznivci této knihy?
Mám ji nachystanou k přečtení, ale s mým aktuálním tempem se k ní dostanu tak za deset let,... achjo..
OdpovědětVymazatJinak super recenze, Dívka ve vlaku mě bavila, tak zkusím ženu v okně posunout v žebříčku priorit :-)
Jo to znám...já se snažím číst každou volnou chvíli, ale taky se k některým knihám dostanu asi až v důchodu :D
VymazatDěkuji :-) Já myslím, že by se ti mohla líbit, je fakt promakaná, ač to tak zpočátku vůbec nevypadá :-)
Pěkná recenze. :) Kniha mě hodně zaujala a to právě jak říkáš odlišností od klascké výstavby knih v tomhle žánru. Mám ji na seznamu a rozhodně se k ní chci v brzké době dostat. :))
OdpovědětVymazatMoc děkuji :-) Jestli se k ní v brzké době dostaneš, tak se pak budu těšit na názor, snad tě nezklame :-)
VymazatJá po ní neustále pokukuji, ale pořád nevím zda do ní jít. A pokud má pomalejší rozjezd, tak to by mohlo pro mne být komplikací v začtení se ....
OdpovědětVymazatJeště nad ní pouvažuji, na seznamu rozhodně je :-)
Rozjezd má opravdu pomalejší, ale je pro vývoj příběhu důležitý. Buď to někdo překoná, anebo knihu odloží. Tak uvidíš, zkus do ní v knihkupectví třeba nahlédnout :-)
VymazatMusím souhlasit s Mermaidkou. Kniha mě jistým způsobem láká, už jsem jí měla i v jednom knihkupectví v ruce a chtěla jsem si jí vzít, nakonec jsem ale dala přednost Sběrateli motýlů. Asi nad Ženou v okně budu pořád přemýšlet a ono mi to stejně nedá a jednou si jí pořídím nebo alespoň vypůjčím. Nedokážu totiž chodit kolem horké kaše. :D
OdpovědětVymazatJak už jsem odpověděla Mermaidce, ten začátek je pro vývoj příběhu důležitý, myslím, že to jinak napsat nešlo, aby vše bylo věrohodné. Některým čtenářům to může dělat problém, to je pravda. Druhá půlka však za to stojí :-) Tak uvidíš, třeba si ji zkus jen půjčit :D
VymazatMilá Marcelko, zdravím Vás z Olomouce ;-) četla jsem jak Dívku ve vlaku, tak i Ženu v okně (obě knihy jsem dostala). Dívka ve vlaku se mi nelíbila, dočetla jsem ji jen z toho důvodu, že se snažím knihy vždy dočíst. Právě pro připodobnování Ženy v okně k této knize mi trvalo, než jsem se k jejímu čtení odhodlala, ale rozhodně nelituji!!! Ženu v okně jsem přečetla jedním dechem, rozvláčnější začátek mi vůbec nevadil, naopak vystupňoval atmosféru. Podle mě má Žena v okně daleko kvalitnější, propracovanější příběh, i jazykově a literárně je lepší než Dívka ve vlaku. Zuzana Š.
OdpovědětVymazatDěkuji za vyčerpávající komentář :-) V mnohém s Vámi souhlasím, ač mě se Dívka ve vlaku líbila. Byla to totiž má první kniha, ve které je hlavní hrdinka závislá na alkoholu a prostě celkově ten typ knihy, který pak rozpoutal šílenství u čtenářů a hlavně i autorů, kteří pak napsali plno podobných knih. Možná kdybych ji četla dejme tomu teď někdy, kdy už mám podobných knih načteno hodně, třeba by se mi tolik nelíbila. Ale tehdy jsem byla spokojená. Ale souhlasím, že tyto knihy porovnat nejde, Žena v okně je mnohem zdařilejší ve všech směrech. Posílám pozdrav do Olomouce a přeji krásný den. Marcela
Vymazat