sobota 29. dubna 2017

RECENZE: Vír | Frode Granhus

autor: Frode Granhus
překlad: Eva Dohnálková
originální název: Malstrommen
nakladatelství: Jota
rok vydání: 2014
počet stran: 320



Anotace:

Na ostrově Landegode v severním Norsku je slyšet děsivý křik, který přiláká pozornost dvou chlapců hrajících si na pobřeží. Na skalisku nad vodní hladinou naleznou muže s rukama pevně připoutanýma ke skále pod ledovou vodou. O několik dnů později najdou dva tesaři ve sklepě opuštěného přístaviště muže přivázaného ke kamnům. Jen tak tak se ho podaří zachránit... Policejní inspektor Rino Carlson má pocit, že se tyhle dvě události až nápadně podobají dávnému případu, který se mu nepodařilo vyřešit, a rozhodne se, že tentokrát pachatele vypátrá stůj co stůj. Do toho ale musí řešit ještě starosti s dospívajícím synem a nepřekonatelnou chuť na sladké...

Ve stejnou dobu o 90 kilometrů dál najdou staří manželé při procházce po pláži porcelánovou panenku připoutanou k lýkovému voru. Tuší, že jde o varování, ale policie je nebere vážně. Policista Niklas Hultin, který se právě přistěhoval z hlavního města, je zvyklý na jiné případy a nalezená panna a vykradené garáže mu připadají úsměvné. Když je však o několik dnů později na kraji pláže objevena žena v bezvědomí, navíc v šatech, které připomínají šaty vyplavené panenky, je nucen připustit, že i poklidné vesnice mají svá tajemství. Niklas Hultin musí navíc kromě podivných vražd řešit i problémy doma a zdá se, že jeho práce začíná až podivně zasahovat do jeho soukromého života. Napětí vzrůstá, případy se splétají a rozplétají...

Drama zasazené do monumentální severonorské krajiny vás vtáhne do děje a nepustí až do poslední stránky.



Moje zhodnocení:


Dva muži. Dvě místa. Dva na první pohled nesouvisející zločiny.

Ostrov Landegode. Bodø
První muž je nalezen se spoutanýma rukama v ledové vodě, druhý ve sklepě s rukama připevněnýma na rozžhavená kamna. Náhoda? Těžko. Může jít o mstu? U obou mužů se našel tajemný obrázek, který jako by kreslilo dítě. Co vyobrazuje? Pověřen k prošetření obou případů je policista Rino Carlsen, rozvedený otec dvanáctiletého Joakima, kterého má ve střídavé péči. Rino se snaží najít spojitost mezi oběma muži. Kam Rina stopy zavedou? A kdo za oběma zločiny může stát?

Bergland. 90 km severně od Bodø
Niklas Hultin se se svou ženou Karianne přestěhoval do Berglandu z hlavního města. Tam byl zvyklý na jiné případy, než obyčejné vykrádání garáží či vyplavení panenek na lýkových vorech. Když je však nalezena žena v bezvědomí, oblečená stejně jako jedna z panenek, začne tento případ brát víc než vážně. Zřejmě i Bergland má svá tajemství, která by neměla vyplout na povrch. Navíc se zde motá podivný Tulák, který každý den od rána do noci ryje v zemi, aby našel svou ztracenou sestru Lineu. Může to spolu nějak souviset?

Bodø a Bergland zdánlivě nic nespojuje. Brzy se však oba případy propojí a nebude snadné je rozplést.

Evil walks behind you
Evil sleeps beside you
Evil talks arouse you
Evil walks behind you

Frode Granhus byl pro mě dosud neznámým autorem. Vír není jeho prvotina, ale zatím jediná kniha, která byla u nás vydána. Doufám, že se dočkáme i dalšího dílu, který se jmenuje Bouře a na zadní straně Víru je malá upoutávka se slovy, že se kniha připravuje. Vír byl ovšem vydán již v roce 2014 a Bouře stále nikde. Těžko říct, kde to vázne.

Co říci úvodem. Tato krimi ze severního Norska mě moc mile překvapila. Knize nechybí zajímaví hrdinové - policisté - v Bodø vyšetřuje Rino Carlsen, otec dvanáctiletého syna Joakima, se kterým mlátí puberta a Rino se mu snaží přiblížit jak nejvíc to jen jde. Není to však jednoduché. V Berglandu vyšetřuje neméně sympatický Niklas Hultin, který má těžce nemocnou manželku, jíž může zachránit jedině tak, že jí daruje svou ledvinu. Z toho má však panický strach.

Případ v Bodø bude celkem rychle vyřešen. Zde mě tedy zarazilo, že Rino nechá pachatele na svobodě a odjede si v těch svých dřevácích dále pátrat do Berglandu. Niklas zde pomalu skládá celý příběh střípek po střípku, jenž má kořeny v hluboké minulosti. Celou knihu ozvláštňuje příběh Andrey a Edmunda, který je velmi zajímavý, ale smutný. S blížícím se koncem stoupá napětí a obracíte stránku za stránkou až k finálnímu rozuzlení, které je nečekané a přímo se dotkne jednoho z hlavních hrdinů.

Líbilo se mi paralelní vyprávění obou dějových linií, i když jsem byla zpočátku dost zmatená. Nikdy si totiž před samotným čtením knihy nečtu anotaci, abych si sama sobě dopředu nic neprozradila, a tak mi trvalo delší dobu, než jsem pochopila, že jsou dvě různá místa a dva různí policisté. Přitom kapitoly jsou jasně nadepsané. Ale to se jedná jen o mou nepozornost.

Plný počet hodnocení dát ovšem nemohu, protože v polovině knihy jsem měla pocit, že děj stagnuje. Případ v Bodø se zdál být vyřešen a já nabyla dojmu, že mě jako čtenáře už nic nového nečeká. Samozřejmě tomu tak nebylo, ale přesto jsem se párkrát přistihla, že jsem myšlenkami jinde.

Negativně hodnotím i obálku, která je s prominutím příšerná a při čtení jsem ji musela důkladně schovat, aby mi nekazila požitek ze čtení. Rčení, že šaty dělají člověka, klidně vztáhnu i na tuto knihu.

Tato nenápadná knížka, prostá mediálního humbuku, si určitě zaslouží vaší pozornost. Pokud máte rádi severskou krimi, s touto knihou určitě nešlápnete vedle. Opravdu vřele doporučuji.

Knihu můžete zakoupit za akční cenu 68 Kč přímo na stránkách nakladatelství Jota.



80 %
Continue Reading...

středa 26. dubna 2017

RECENZE: Příliš krátký provaz | Matthew FitzSimmons

autor: Matthew FitzSimmons
překlad: Richard Olehla
originální název: The Short Drop
nakladatelství: Knižní klub
rok vydání: 2017
počet stran: 400



Anotace:


Je to už deset let, co beze stopy zmizela čtrnáctiletá dcera senátora Lombarda. Případ nikdy nebyl vyřešen. Když však Gibson Vaughn, bývalý mariňák a mimořádně schopný hacker, dostane fotografii, na níž je Suzanne, jeho nejlepší kamarádka z dětství, zachycena v době, kdy už se pohřešovala, pouští se do vlastního pátrání. Jenomže podle všeho není jediný, kdo se o osud ztraceného děvčete začne znovu zajímat… Vynikající, akcí nabitý politický thriller!



Moje zhodnocení:


Hlavním hrdinou je bývalý mariňák a usvědčený hacker Gibson Vaughn, který jednoho dne navštíví podnik Noční ptáci. Ve zprávách opět vysílají záznam z bezpečnostní kamery jedné benzínové čerpací stanice, na které byla Suzanne naposled spatřena. Od té doby uběhlo už dlouhých deset let. Tehdy čtrnáctiletá Suzanne, dcera senátora Lombarda a zároveň Gibsonova kamarádka, které neřekl jinak než Medvídek, zmizela, aniž by komukoliv cokoliv řekla. Když zmizela, Gibson byl pryč. Tehdy jej zatkli právě kvůli senátorovi a usvědčili za hackerství. Dostal na výběr - deset let vězení nebo pět let u mariňáků. Nebylo o čem rozhodovat. Přišel o otce, který kdysi věrně sloužil Lombardovi do doby, než se záhadně oběsil a nikdy nezjistil, proč to udělal. Pak přišel i o nejlepší kamarádku z dětství.




Dnes je bez práce, žena s dcerou ho opustila a musí platit hypotéku na jejich bývalý společný dům, Jisté okolnosti ho však přivedou zpět k počítači, aby Suzanne vypátral stůj co stůj. Vstupuje však na tenký led. Už teď je jasné, že zmizení Suzanne je součástí podivné vyšší hry. Benjamin Lombard, který je nyní viceprezidentem, usiluje ve stranických primárkách o prezidentskou nominaci a v předvečer těchto nominací se stávají někteří lidé nepohodlnými...


"Nikoho netěší, když věšíte člověka, který se tomu nebrání."
                                                                                  George Bernard Shaw


Tento politický thriller je FitzSimmonsovým debutem a zároveň únorovou novinkou Knižního klubu. Ihned po vydání v originále zaznamenal nebývale velkou a kladnou odezvu. A právem. Tato kniha si určitě zaslouží vaší pozornost.

I přes značný rozsah, kdy tato kniha čítá bezmála 400 stran, vám její čtení uteče ani nebudete vědět jak. Jakmile totiž vezmete knihu do ruky, nebudete ji chtít odložit. Přispívá tomu nejen zajímavý a napínavý děj plný nečekaných zvratů v prostředí plném počítačů a machrů přes ně, ale rovněž sympatický hlavní hrdina, který nic nevzdává i přes složitou životní situaci a po hlavě se vrhá do pátrání po své kamarádce. Pomáhají mu v tom dva agenti, parťáci Dan Hendricks a Jenn Charlesová, kteří Gibsona zároveň kontrolují, ale kryjí mu i záda. Kniha je převážně vyprávěna z pohledu Gibsona, ale v knize se objeví více postav - každá bude mít svůj úkol. Svět vysoké politiky je totiž hodně nebezpečný a pokud někomu zkřížíte jeho plány, budete za to bohužel pykat.




Začátek knihy se může zdát trochu těžkopádný. Autor na nás vychrlí spoustu informací, postav, faktů, a čtenář, aby děj pochopil, se musí maximálně soustředit. Poté se rozjíždí děj plný akce, napětí, a zvratů. Pokud budete mít pocit, že v knize už se nic nového dít nebude, bum a je tu další zvrat. A co je hodně důležité, příběh je uvěřitelný. V knihách plných akce se vždycky obávám nesmrtelnosti hlavního hrdiny, neuvěřitelnosti příběhu a dějem přitaženým za vlasy. Tady nic takového nečekejte. Závěr je uspokojivý i když malou výhradu mám, a to, že mohl být více vygradovaný, ale na kvalitě celého příběhu to neubírá. Čtení jsem si maximálně užila a už se těším na další díl série ze s Gibsonem Vaughnem.

Na závěr chci pochválit krásnou obálku, která mě zaujala hlavně tím, že hodně připomíná dnes už kultovní film Matrix. Uvnitř vás čekají přiměřeně dlouhé kapitoly a příjemný font písma, který se velmi dobře čte.

Knihu doporučuji všem čtenářům, kteří vyhledávají politické thrillery, ale naopak i těm, kteří politiku v thrillerech nemusí. Je dávkována tak akorát a nemusíte se bát, že byste příběh nepochopili. K tomu příběhu to prostě patří.




90 %




Jaký názor máte na politické thrillery vy? 
Čtete je rádi nebo se jim vyhýbáte obloukem?
Continue Reading...

středa 19. dubna 2017

RECENZE: Lahodně s Ellou. Džusy a smoothies pro každý den | Ella Woodward

autor: Ella Woodwardpřeklad: Zuzana Dyková
originální název: Deliciously Ella Smoothies & Juices
nakladatelství: Omega
rok vydání: 2017
počet stran: 80






Anotace:



30 nových receptů v kapesním vydání od autorky bestselleru Lahodně s Ellou.

Tato kniha je první ze série plánovaných knih chutných, výživných a superrychlých receptů v malém formátu. Ella miluje smoothies a džusy! V této knize shromáždila 30 zcela nových a unikátních receptů na výživné smoothies a úžasné džusy s použitím snadno dostupných surovin rostlinného původu, plných lahodných chutí.

Jednoduché a rychlé – prostě ideální pro každodenní shon. Vychutnejte si borůvkovo-hruškový snídaňový koktejl, energií nabitý zelený sen nebo lahodný mátovo-kokosový shake.



Moje zhodnocení:


Na tuto knihu jsem se moc těšila. Je to má první recenzovaná kniha tohoto typu. Smoothies jsou hitem posledních pár let a já tomuto fenoménu také podlehla. Pořídila jsem si nový mixér a lákalo mě pořádně ho využít a udělat si nějaký dobrý džus nebo smoothie. 

Tato malá knížečka vám nabídne 30 zcela nových receptů na džusy a smoothies. Kniha je rozdělena na tři části - úvod, smoothies a džusy.

Na začátku Ella uvádí, že smoothies a džusy tvoří významný podíl její běžné stravy. Jsou oblíbené hlavně pro svou jednoduchost a především tím, že do těla dostanete najednou velké množství ovoce nebo zeleniny. Recepty jsou rozmanité a ušetří spoustu času, když potřebujete nadopovat tělo vitamíny a energií. Dále Ella vysvětluje rozdíl mezi smoothie a džusem, a sice, že smoothies jsou hustší, krémovitější a obsahují dužinu použitých surovin. Naopak džusy jsou řídké, tekuté a bez dužiny. Z toho logicky plyne, že smoothies vás více zasytí a jsou tak vhodná pro nastartování dne místo snídaně. 

Velkým hitem jsou "zelené smoothies". Poslední dobou slyšíme o prospěšnosti zelených šťáv, ale je potřeba si na tyto nezvyklé chutě pomalu zvykat. Nečekejte, že vám kombinace kadeřávku a řapíkatého celeru zachutná na první doušek. Mně osobně tyto kombinace vůbec nelákají. Tyto recepty často obsahují řapíkatý celer, který nemám ráda. Radši si dám smoothie plné ovoce a sladké chuti. 

Kniha je plná Elliných oblíbených receptů plné zajímavých kombinací. V poslední době si oblíbila vše zelené, ale nepohrdne ani lahůdkovými směsi s mraženými banány a ořechovým máslem a kakaem.

Velkým plusem a zároveň pomocníkem při vyrábění různých receptů je přehledné uvedení váhy různých potravin, aby se výsledný recept co nejvíce podobal výchozímu receptu. Ella rovněž doporučuje použít co nejzralejší ovoce pro nejlepší výslednou chuť. Ella uvádí i základní tipy pro sestavení smoothies, aby výsledek byl co nejdokonalejší.

Bohužel jsem od knihy očekávala trochu jiné recepty. Celkem mě i zklamalo malé kapesní vydání. Upřímně nechápu kuchařky v malém vydání, ty si s sebou na cesty a do kabelky asi člověk brát nebude... i když... někdo si ji může vzít na letní dovolenou (spolu s mixérem a odšťavňovačem 😅). S malým vydáním souvisí i vcelku drobné písmo a pokud nosíte brýle, nezapomeňte si je zabalit také. Je možné, že bude těžší sehnat určité potraviny (např. sušenou datli medjool, kterou do určitého receptu potřebujete jen v množství jednoho kusu). Takže záporně hodnotím i dostupnost určitých potravin. A jelikož kniha vychází v dubnu, je prakticky nemožné sehnat zralé letní ovoce. V létě tyto recepty využiji a už se těším až mě zasytí a osvěží.

Rovněž mě zklamalo použití ořechového mléka a másla do většiny receptů na smoothies. Na straně 9 nám Ella radí, jak tyto mléka a másla vyrobit. Bohužel k jejich výrobě jsou potřeba dražší ořechy jako např. mandle a kešu. Ne každý si může tyto suroviny dovolit. Jestliže máte alergii na ořechy, tak nezoufejte, Ella pro vás připravila i několik receptů bez ořechů.

Co se týče fotografií, ty jsou krásné, barevné, lahodící oku a hned budete mít chuť připravit si nejeden recept. Trošku mě rušily fotografie samotné Elly, jejího psa apod., po pravdě jsem nepochopila smysl těchto fotografií v knize s recepty.Na konci je ucelený a přehledný abecední rejstřík pro snadné vyhledávání a několik stránek pro vaše osobní poznámky.

Pokud máte rádi džusy a smoothies a nebojíte se nezvyklých surovin, neváhejte. Kniha určitě stojí za to.




Recepty, které mám v plánu vyzkoušet:

- Tropická papája, mango & limeta (str. 22)

- Mražené maliny, broskev & pomeranče (str. 24)

- Meloun & máta (str. 66)

- Pikantní ananas & maracuja (str. 69)





80 %



Děkuji nakladatelství Omega za poskytnutí recenzního výtisku. Více se o knize dozvíte zde a zakoupit si ji můžete zde.



Continue Reading...

neděle 16. dubna 2017

RECENZE: Ve stínu černých ptáků | Cat Winters

autor: Cat Winters
překlad: Libuše Čižmárová
originální název: In the Shadows of Blackbirds
nakladatelství: Jota
rok vydání: 2014
počet stran: 352






1918. 
Rok, který vymyslel sám ďábel.


Anotace:


V roce 1918 si v kalifornském San Diegu vybírají svou daň smrtící chřipka a první světová válka. Šestnáctiletá Mary Shelley Blacková, pojmenovaná po slavné autorce románu o Frankensteinovi, dívka s přírodovědným nadáním, která se ocitla bez rodičů, odjíždí ke své tetě z Portlandu v Oregonu do San Diega.
Zděšeně sleduje, jak se zde zoufalí pozůstalí hrnou na seance a k fotografům duchů, kde hledají útěchu. Jedním z takových fotografů je i bratr jejího milého Stephena Emberse Julius, jehož Mary Shelley považuje za podvodníka.
Po Stephenově smrti na válečné frontě ve Francii se Mary Shelley vystaví v bouři bleskům, je zasažena a nakrátko umírá. Když se vrátí mezi živé, má zvláštní schopnost – cítit chuť emocí. Stephenův duch se k ní v noci vrací a prosí ji o pomoc – nemůže odpočívat v pokoji, protože ho mučí tajemní obrovští černí ptáci.
Uvěří Mary Shelley v existenci duchů? A podaří se jí odhalit důvod Stephenova utrpení a pomoci mu?


Moje zhodnocení:


Ke knize jsem se dostala celkem náhodou. Nakladatelství Jota měla velké slevy na vybrané knihy a mimo jiné doporučovali tuto. Přečetla jsem si anotaci, shlédla hodnocení a bylo rozhodnuto. A udělala jsem velmi dobře.

Děj se odehrává v San Diegu v roce 1918 na sklonku první světové války. V tomhle krutém období, kdy si svou daň vybírá nejen válka, ale i španělská chřipka, která na podzim roku 1918 vtrhla do Ameriky jako uragán, se lidé uchylují ke spiritismu, různým seancím a fotografům duchů, aby měli naději, že se se svými zemřelými blízkými opět setkají a že smrt není definitivní. 

Hlavní hrdinkou je šestnáctiletá Mary Shelley Blacková, která cestuje z Portlandu do San Diega za svou tetou Evou. Jejího otce zavřeli do vězení a ten doufá, že do slunného San Diega chřipka ještě nedorazila. Bohužel španělská chřipka (nazývaná též španělská dáma) se rozšířila i tam. Přísně se hlídá nošení roušek, bez kterých se nesmí vyjít ven. Strach je všudypřítomný a hmatatelný.

Mary Shelley ostatní považují za podivínku, je totiž pojmenovaná podle autorky Frankensteina a navíc se oproti svým vrstevníkům velmi zajímá o vědu. Jediný, kdo jí rozumí, je Stephen, kamarád z dětství, který je však naverbován do války. Bohužel za krátko umírá na bojišti ve Francii. Mary to těžce nese, vystaví se v bouři bleskům až ji jeden uhodí. Maryina duše na malou chvíli opouští tělo, ale nakonec se vrací, protože ještě necítí, že by nadešel její čas. Jenže už nic není jako dřív, protože od té doby má zvláštní schopnost - cítí chuť emocí. Navíc ji začne navštěvovat Stephenův duch, kterého stále zabíjejí tajemní ptáci a kvůli tomu nemůže odpočívat v pokoji. Podaří se Mary odhalit Stephenovo trápení?



👻  👻  👻


Plakát varující před španělskou chřipkou
(zdroj)
Nejprve zhodnotím knihu jako takovou. Ve stínu černých ptáků je úžasně graficky zpracovaná kniha, která se celá nese v černobílém tónu včetně černobílých dobových fotografií, které vás v myšlenkách přenesou do minulosti. Obálka se dle mého názoru rovněž povedla. Kniha je rozdělena na jednotlivé kapitoly, kdy každá má svůj samostatný název. Na konci si můžete přečíst i poznámku autorky, ve které objasňuje, kdy a proč se začala zajímat o rok 1918 a že ji k tomu vlastně přivedla jedna epizoda seriálu Věřte nevěřte.

Co se týče samotného příběhu, četba ubíhá velmi rychle, kniha je členitá a protkána nejen zajímavými fotografiemi, ale také upřímnými a emocí plnými dopisy se Stephenem a Maryiným otcem. 

Do děje se ponoříte od prvních stránek. Mary je na svůj věk velmi vyspělá. Nejprve se totiž musí vyrovnat se ztrátou matky, pak i otce, kterého zavřou do vězení za to, že pomáhal mužům vyhnout se službě v armádě, a nakonec jí osud uštědří další ránu, když přijde o svou první lásku. Když ji navštíví Stephenův duch, zprvu je vyděšená, nejsou to milé návštěvy, neboť Stephen nemůže odpočívat v pokoji. Mary začne brzy prožívat jeho poslední chvíle a snaží se vypátrat, co se Stephenovi stalo, aby mohla jeho duše v klidu odejít. Mary vám bude sympatická, hlavně tím, jak se nevzdává, snažíc se všemu přijít na kloub, a to i přesto, že jí osud uštědří nejednu ránu. Konec je velmi silný a dojemný a mně bylo líto, že už jsem otočila poslední stránku.

Kniha je zařazena do kategorie young adult, tedy jako čtení pro náctileté, a to hlavně z toho důvodu, že hlavní hrdinkou je šestnáctiletá dívka. Kniha má však větší rozsah a zaujme širší okruh čtenářů. 

Kniha je určená především pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o nejtemnější části americké historie. Hodně lidí umírá nejen ve válce, ale také na smrtící španělskou chřipku, která byla o to horší, že zabíjela především jedince se silnějším imunitním systémem. Na pozadí tohoto období prožívají dva mladí lidé první lásku, která je tak čistá a upřímná, jaká jen první láska může být.


100 %



Zaujala Vás tato kniha?
Četli jste ji nebo se teprve chystáte?
Budu ráda za každý komentář.



Continue Reading...

pondělí 10. dubna 2017

RECENZE: Poslední nádech | Lucy Clarke

autor: Lucy Clarke
překlad: Eva Štěpánková
originální název: A single breath
nakladatelství: Grada
rok vydání: 2015
počet stran: 304






Anotace:



Devětadvacetiletá Eva několik měsíců po svatbě zjišťuje, že její manžel Jackson nebyl tím, kým tvrdil, že je, a uvědomuje si, že se zamilovala muže, kterého vlastně vůbec neznala…



Vlastní názor:



Jednoho rána se Eva probudí a nenajde svého manžela v posteli. Jackson často chodívá chytat ryby na skalnaté pobřeží a tak se Eva vypraví za ním. Na místě však zjistí, že je pohřešován nějaký muž, který při rybaření spadl z útesu do moře a s nejvyšší pravděpodobností se jedná o Eviného manžela Jacksona. Evě se hroutí celý svět. Byla vdaná pouhých deset měsíců a teď je vdovou. Po obřadu odjíždí do Tasmánie, kde Jackson vyrostl, aby se setkala s jeho otcem a bratrem Saulem. Jacksonův otec Dirk jí moc vřelé přijetí nepřichystá. Stejně nepřátelsky se chová i Saul, Jacksonův bratr. Eva tak má pocit, že v Tasmánii není vítána, Saul jí však umožní přebývat v kamarádově chatě a Eva postupně přichází na to, že Jackson nebyl tím, za koho se vydával. Ke všemu zjistí, že je těhotná...


Že to zní jako tisíckrát ohraný příběh? Nejen, že to tak zní, ale ono to tak bohužel i je. S námětem, který nás v knize provází, jste se určitě již někdy setkali, ať už v knize či ve filmu. Scénář je takový: krásná mladá žena velmi miluje svého manžela, který bohužel umírá, ale hlavní hrdinka brzy najde útěchu v náruči jiného. I přes tato klišé to určitě nepovažuji za špatnou knihu.




Kniha je psána čtivě, čtenář chce za každou cenu zjistit, jaká že to měl Jackson tajemství, a to jej pohání v obracení dalších stránek. Postupné odhalování může navodit pocity zklamání, tedy já to tak alespoň měla. Bylo to však přehnaným očekáváním. Od této autorky jsem četla knihu Modrá, která mi přišla mnohem propracovanější a uvěřitelnější. Tím nechci případné čtenáře odradit. Například Tasmánie je krásně vylíčena, atmosféra ostrova na vás dýchá, podmořský svět je popsán barvitě a hned máte chuť jej objevovat.





Dalším mínusem knihy je předvídatelnost. Vše, co vás během čtení napadne, to se i stane. Překvapivý moment sice v sobě kniha skrývá, ale na obsah knihy mi to přišlo celkem málo. Toto je však pouze můj názor. Skoro každá kapitola končí tak, aby vás nalákala na další čtení. Chcete prostě vědět víc a víc. Klubko lží se pomalu rozplétá a k překvapení čtenáře se osudy hrdinů protnou více, než by kohokoliv vůbec napadlo. 

Knihu jsem dočítala už jen ze setrvačnosti a konec mi přišel bohužel celkem nepravděpodobný a trochu i naivní. Postavy jsou šablonovité, nepodařilo se mi do nich vcítit, přesto chválím er-formu, díky níž je příběh vypravován z vícero pohledů a čtenář si tak na danou situaci udělá svůj vlastní obrázek. Knihu považuji za celkem průměrnou, přesto bych ji úplně nezatracovala.





Knihu doporučuji čtenářkám, které neočekávají žádné složité zápletky, mají rády romantické příběhy a především si chtějí u čtení odpočinout. Kniha je vhodná jako čtení na dovolenou u moře :-)


70 %


Děkuji nakladatelství Grada za poskytnutí recenzního výtisku. Více o knize se dozvíte zde, kde si ji můžete rovněž zakoupit.
Continue Reading...

neděle 9. dubna 2017

RECENZE: Kam se poděla Elizabeth | Emma Healey

autor: Emma Healeypřeklad: Šárka Kadlecová
originální název: Elizabeth is missing
nakladatelství: Knižní klub
rok vydání: 2016
počet stran: 296


Anotace:


Román Kam se poděla Elizabeth je opředen záhadou, kterou čtenáři zprostředkovává sama hlavní postava Maud. Ta je neuvěřitelně zapomnětlivou vypravěčkou. Pravda, čtenáři to příliš neulehčuje, ale co naplat, stejně si drahou Maud rychle oblíbí.
Maud je stará, zapomnětlivá, a když si vezme do hlavy, že se ztratila její kamarádka Elizabeth, nikdo ji nebere vážně. Ale jak má o tom přesvědčit ostatní, když si sama není jistá, kdy Elizabeth viděla naposledy? A tak jí nezbývá, než se do pátrání pustit sama, vyzbrojená lístečky s poznámkami, svou papírovou pamětí. Zároveň se jí však neustále vrací vzpomínky na její sestru Sukey, která se před více než padesáti lety, záhy po válce ztratila neznámo kam a její zmizení se nikdy neobjasnilo. V Maudině mysli se příběh Sukey tomu Elizabethině nebezpečně přibližuje a Maud se čím dál víc ztrácí ve svých představách. Vědomí přítomnosti jí uniká a živé vzpomínky na tragédii, starou již více než padesát let, se jí vrací s nebývalou intenzitou. Podaří se Maud Elizabeth najít?

Román snoubí sofistikovanou, místy až mysteriózní psychologii s laskavým humorem a citlivě reflektuje témata stárnutí, ztráty paměti a vlastní identity. Téma stařecké demence objevuje autorka ve svém debutovém románu s ohromující autenticitou a byla za to oceněna porotou prestižní Betty Trask Award. Román získal také ocenění Costa Book Award 2014 v kategorii debutový román i mnohé jiné nominace.



Vlastní názor:


Celou knihou nás provází Maud, která je stará a zapomnětlivá. Trpí totiž stařeckou demencí. Po kapsách má plno poznámek, které jí ulehčují život. Pokud si ovšem na ně vzpomene. Když zjistí, že se ztratila její kamarádka Elizabeth, neváhá a začíná ji hledat. Hledání je náročné, protože když už najde nějakou stopu, vzápětí vše zapomíná. Při pátrání po Elizabeth vzpomíná na svou starší sestru Susan, které nikdo neřekl jinak než Sukey. Sukey se ztratila krátce po válce a už se nikdy neobjevila. Přítomnost se prolíná s minulostí a sama Maud už vlastně neví, kde je pravda. Najde nakonec svou kamarádku Elizabeth?





Ze začátku pro mě bylo obtížné se začíst, vypravování bylo zmatené jako sama vypravěčka. Postupem času jsem si na její vypravování zvykla, trvalo to pár kapitol. Takže doporučuji vydržet a nevzdávat to hned po pár stranách. Příběhu velice pomohlo hlavně to, že je vypravován v první osobě, tudíž se čtenář do hlavní hrdinky snadno vcítí a prožívá její příběh zároveň s ní. Velmi se mi líbily pohledy zpět do minulosti, kde poznáváme Maud jako dospívající slečnu, která velice obdivuje svou starší sestru Sukey. Jednoho dne však Sukey zmizí, otec s Maud po ní pátrají, ale bohužel se nikdy nedozví, zda byla zavražděna nebo vycestovala. V souvislosti s jejím zmizením je v podezření hned několik osob z jejího blízkého okolí. Pátrání po Elizabeth v přítomném čase se s tím Sukyiným úzce prolíná, Maud si plete minulost s přítomností a sama se do toho zamotává. Ztrácí se v tom jak Maud, tak i sám čtenář, který má zároveň obavy, aby se dozvěděl pravdu.


V polovině knihy může mít čtenář pocit, že kniha ztrácí trochu tempo, děj se zastavil na místě a neposouvá se vpřed. Tento pocit velmi rychle odezní, děj začíná gradovat a spěje k pro mě nečekanému konci.







Upřímně moc nechápu, proč má tato kniha tak nízké hodnocení. Název knihy možná nabádá k tomu, že se bude jednat o detektivku. Vyplývá to i z anotace. Hledání Elizabeth však není v knize prvořadé. Kniha se snaží přiblížit život člověka, kterého postihla stařecká demence. Autorce se povedlo tyto pocity vylíčit dokonale. Pokud jste doteď nechápali, jak se takovému člověku žije, kniha vám to ukáže tím nejsyrovějším způsobem. Nálepku "Edice světový bestseller" si tak kniha dle mého názoru určitě zaslouží.



"Vezmu ze stolu zrcátko a položím ho na další stránku novin. Když se na něj pozorněji podívám, vidím, jak na mě upřeně hledí nějaké oko. 

"Propána,"leknu se. "Nemá s tím něco společného ta bláznivá ženská?"
Helen se ke mně otočí. "Cože?"
Ukážu jí zrcátko a zašeptám. "Neschovává se tam?"
Helen se na mě dívá a neodpovídá. A já už stejně nevím, na co jsem se ptala, otázka ztratila jasné kontury, zamotala se mi v hlavě do pavučin."


Když jsem tuto knihu četla, přemýšlela jsem, zdali je horší žít vedle člověka s touto diagnózou či sám s touto diagnózou žít. Obojí musí být nesmírně těžké. Kniha ukazuje, že péče o lidi se stařeckou demencí vyžaduje hodně trpělivosti a porozumění. Já nikoho takového ve svém okolí neznám, ale odteď se na tuto nemoc budu dívat úplně jinak. Autorce se povedlo přiblížit tuto problematiku velmi citlivě a s úctou ke stáří. Čtenář zjistí, co tato nemoc obnáší a že život s ní není vůbec lehký.

Na závěr začnu nejprve tím, pro koho není kniha určena. Především pro ty čtenáře, kteří hledají plnohodnotnou detektivku se vším všudy, co k tomuto žánru patří. Zde najdete jen určité náznaky a prvky z tohoto žánru. Rovněž se nejedná o oddechovou četbu, téma stařecké demence je zde vylíčeno se vším, co k této nemoci patří. Pokud se tedy tohoto nelehkého tématu nebojíte, směle vám tuto knihu doporučuji.




90 %





Četli jste tuto knihu?

Patříte ke čtenářům, kterým se líbila, anebo nelíbila?

Všem moc děkuji za komentáře.




Continue Reading...