čtvrtek 30. března 2017

RECENZE: Hříšní lidé města Písku | Ladislav Beran

autor: Ladislav Beran
nakladatelství: Moba (Moravská bastei)
edice: Původní česká detektivka
rok vydání: 2017
počet stran: 288

Anotace:


V každém městě, a dokonce i v každé obci žijí tací, kteří stojí na druhé straně zákona a ze svých hříchů se pak zpovídají před soudem. A právě o nich pojednává další povídková kniha bývalého kriminalisty Ladislava Berana. Jednotlivé příběhy nás uvádějí do každodenní práce písecké pátračky na sklonku první republiky. Autor vychází ze skutečných případů a suchou řeč archivních protokolů převádí do čtivé formy.


Moje zhodnocení:


Hříšní lidé města Písku je název souboru jednadvaceti krátkých detektivních povídek odehrávajících se ve 30. letech minulého století. Všemi povídkami nás provází tým zkušených vyšetřovatelů, jimiž jsou štábní kapitán Josef Votruba, štábní strážmistr Hřebejk a Alexandr Cafourek, obvodní lékař, který jezdí s pátračkou ke všem vraždám a funguje tedy jako koroner. Dalšími postavami v knize jsou soudní rada Žlábek, technik pátračky praporčík Číp a další. Četnická pátrací stanice v Písku fungovala od roku 1928, nejednalo se však o klasickou mordpartu, přesto vyřešila nejednu zlodějnu, podvod, loupež a vraždu v Písku a jeho okolí. 



Jde vidět, že autor má hodně zkušeností z kriminální služby a jeho povídky vychází ze skutečných událostí, čímž jsou kriminální případy mnohem autentičtější. Jak jsem zjistila, autor má na kontě více knih, ve kterých vystupuje písecká četnická pátračka.

Čtenář se velice snadno ocitne ve 30. letech minulého století, a to díky autorovu umu vtáhnout čtenáře do děje, a to hlavně dobovými popisy i dobové mluvě. Nahlédneme rovněž do tehdejších pracovních postupů písecké policie.



Anotace uvádí, že autor převedl suchou řeč archivních protokolů do čtivé formy. O tom vůbec nepochybuji, přesto jsem měla problém si na styl psaní zvyknout. Ten samozřejmě přibližuje dobu 30. let 20. století, ale mně se ze začátku četl špatně. Spoustu výrazů jsem totiž slyšela poprvé. Po dvou povídkách jsem si zvykla, příběhy hezky odsýpaly a já knihu přečetla v relativně krátké době.

"Četníci z písecké pátračky dokonce zaznamenali případ, kdy si obávaný kasař Lukášek došel do děkanského kostela se svým novým niklštálem a tam si ho z kropenky pokropil svěcenou vodou. Našli se i kasaři, kteří si před tím, než šli na káču, nechali od kartářky vyložit, zda se jim bude dařit a jestli je četníci nedopadnou."

Jelikož se jedná o krátké detektivní příběhy, nemohou tedy dosáhnout kvalit detektivního příběhu o 300 stranách. Přesto jsem si jejich čtení užila, byť byly některé povedené více jiné méně. Povídky jsou různorodé, stejně tak i zločiny a jejich pachatelé, vyšetřovatelé však zůstávají stejní.

Na závěr chci uvést, že se jedná o oddechové čtení, které je určeno zejména pro ty, jež nemají čas na klasickou detektivku. Ne každý má rád povídky, ale tyto považuji za oddechové, nenáročné a vhodné na zkrácení delších chvil. Jejich výhodou je, že po ukončení jedné povídky můžete knihu kdykoliv odložit. Jestli rádi pátráte spolu s píseckou četnickou pátračkou, je kniha pro vás skoro povinnost.



A pokud je edice Původní česká detektivka od nakladatelství MOBA vaše oblíbená, jistě nesmí chybět ve vaší knihovně. Jedná se totiž již o její 256. svazek.


75 %


Děkuji nakladatelství Moba za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu si můžete zakoupit zde.
Continue Reading...

středa 15. března 2017

RECENZE: Moudré z nebe | Richard Skolek


autor: Richard Skolek
nakladatelství: Backstage Books
rok vydání: 2015
počet stran: 98



Humorná kniha z pera českého autora.






Anotace:



Kniha Moudré z nebe je dětským deníčkem, který je však určen dospělým čtenářům. Nenajdete zde žádnou literární uhlazenost, žádný vysoký styl, jen vyprávění malého kluka, který si nebere servítky, často odbíhá od tématu a plete páté přes deváté.




Vlastní názor:


Měla jsem neskutečnou radost, když mě oslovil sám pan autor Richard Skolek s nabídkou, abych pro něj sepsala recenzi na knihu Moudré z nebe. Tato nabídka se nedala odmítnout. Ještě větším překvapením pro mě bylo, když mi autor poslal knihu i s věnováním.





Ústřední postavou a zároveň vypravěčem je malý kluk jménem Ríša, který má nějaká ta kila navíc. Svým nezaměnitelným stylem vypravuje různé historky z dětství tak, jak ho zrovna napadne. 

Kniha Moudré z nebe je milé oddechové čtení plné vtipných situací viděné a vyprávěné dětskýma očima. U této knihy se nejen zasmějete, ale i zavzpomínáte na své dětství. Během čtení této knihy se mi často stávalo, že se mi vybavovaly moje vlastní vzpomínky na dětství, na které jsem už skoro zapomněla. 

Malý Ríša navštěvuje s babičkou poštu, kde jsou divné výtahy s ještě divnějším názvem - páternoster - a i já si vybavila, jak mě a sestru vzal dědeček na radnici, kde ještě byly tyto výtahy. Divila jsem se, jak je možné, že jezdí pořád dokola a hlavně co se stane, když zapomenu vystoupit. Nějak mi to tehdy nešlo do hlavy. Další vyprávění, u kterého jsem nostalgicky zavzpomínala, byla návštěva výstavy s hýbajícími se dinosaury. Ještě dnes bych u rodičů našla plyšové dinosaury, které jsme si tam se sestrou koupily. A takhle bych mohla pokračovat u více příběhů.

"Já mám strach hlavně z toho divnýho výtahu, co se jmenuje páternoster, jednak kvůli tomu jménu, protože normální výtahy se jmenujou nějak normálně, třeba výtah (...), a hlavně je hrozně nebezpečnej, protože nemá žádný dveře a nezastavuje, takže člověku klidně může ujet nohu nebo tak něco, a hlavně ho určitě zabije, když nestihne vystoupit úplně dole nebo úplně nahoře, protože tam to ten výtah nějak udělá, že potom jede vobráceně než předtím (...)."

Jak je zřejmé z anotace, jednotlivá vyprávění nemají žádnou hlavu ani patu, každý příběh je oddělen křížkem a vypráví o něčem jiném. Logickou návaznost tedy v textu vůbec nehledejte. Díky krátkým úryvkům tak není problém knihu kdykoliv zavřít.

Ze začátku jsem si zvykala na styl psaní, kdy autor používá velmi dlouhá souvětí. Někomu též mohou vadit hovorová slova typu vona místo ona, vopice místo opice apod. Dá se na to zvyknout, ale věřím, že některým čtenářům to může dělat problém. Na druhou stranu se jedná o vyprávění malého kluka a ten se určitě nebude zdržovat spisovnou češtinou.


"Ptal jsem se mamky, co znamená "pták na desátou", že tomu nerozumím, a vona říkala, že to jsem já, ale dál mi to nevysvětlila, tak jsem se zeptal na "přetrhnu tě jako hada" a "už je ruka v rukávě", ale mamka tomu buď nerozumí, nebo je to zase nějaká ta dospělácká věc, tak jsem si řek, že to nechám chvilku plavat, mamka nemá ráda, když se jí pořád na něco ptám (...)."

Obálka, na které jsou tři kluci a za nimi "krásné" panelákové panorama (také jsem prožila dětství mezi paneláky - ale bylo to krásné dětství), mi nepřijde moc atraktivní a vidět knihu v knihkupectví, vůbec mě nezaujme. Uvnitř knihy se skrývá určitě mnohem víc, než co vyobrazuje obálka. Nové vydání od nakladatelství XYZ je mnohem povedenější.



Zdroj

Knížka je taková malá jednohubka, kterou přečtete na posezení. Je však možné, že v polovině knihy zjistíte, že příběhy se opakují stále dokola a můžete se začít nudit. Plusem knihy je, že má pouhých 98 stran, takže je pravděpodobné, že se ani nudit nestihnete 😊.

Na závěr se nám autor představuje a prozrazuje něco málo o sobě.

Pokud chcete zavzpomínat na dětství a a zasmát se vtipnému vyprávění malého kluka, který si servítky opravdu nebere, je kniha určená právě pro vás. 


95 %



Moc děkuji Richardu Skolkovi za poskytnutí této knihy k recenzi.





Četli jste Moudré z nebe? 

Jak se Vám knížka líbila?



Continue Reading...

pátek 10. března 2017

RECENZE: Noční lov | Robert Bryndza

autor: Robert Bryndza
překlad: Kateřina Elisová
originální název: The Night Stalker
nakladatelství: Grada
značka: Cosmopolis
rok vydání: 2017
počet stran: 432





Druhý případ Eriky Fosterové





Anotace:


Jedné horké červnové noci je detektiv šéfinspektor Erika Fosterová přivolána k brutální vraždě. Oběť, vážený praktický lékař, je nalezen ve své posteli udušený. Zápěstí má svázaná a oči pod průhledným sáčkem upevněným těsně pod hlavou vypoulené.

O několik dní později umírá za podobných okolností další muž a Erika společně s kolegy Petersonem a Mossovou tuší, že čelí sériovému vrahovi. Ten své oběti sleduje a vyčkává na vhodný okamžik, kdy udeří.

Co mají oba mrtví společného? Existuje v jejich minulosti nějaké tajemství, které by je mohlo spojovat? A co je spojuje s vrahem?

Erika dělá vše pro to, aby Nočního lovce zastavila a dopadla, i když opět riskuje a dostává se do konfliktů s nadřízenými. A navíc možná vrah začíná sledovat i ji...


Moje zhodnocení:


Ještě nedávno o autorovi Robertu Bryndzovi málokdo slyšel, ač už měl na kontě několik knih, ale teprve s Dívkou v ledu se dostal do čtenářova povědomí. I mě si autor získal. Jak dopadl druhý díl s Erikou Fosterovou s názvem Noční lov?

V Londýně panují nesnesitelná vedra. Estelle přichází do bytu, aby nakrmila kočku. V tom nachází svého syna mrtvého. Nahý je pažemi přivázán k čelu postele a přes hlavu má přetažen plastový pytel. K případu je přivolána Erika Fosterová. Obětí je vážený praktický lékař, který byl mezi místními oblíbený. Na první pohled vypadá, že byl udušen. Může se jednat o sexuálně motivovaný zločin? Něco na tom však nesedí. Předběžná zpráva z pitvy ukazuje, že oběť byla zdrogovaná, ale samotná droga ji nezabila. O několik dní později umírá další muž a vše ukazuje na stejný modus operandi. Zdá se, že Erika čelí sériovému vrahovi. Stihne ho vypátrat dříve, než udeří znovu?


Na opětovné shledání s Erikou Fosterovou jsem se velmi těšila. S touto sympatickou vyšetřovatelkou jsme se seznámili v prvním díle, v němž jsme se také dozvěděli o její nelehké minulosti, kdy tragicky přišla o manžela. V Eričiných vzpomínkách se vrátíme do onoho dne a čtenář konečně zjistí, co této tragédii bezprostředně předcházelo. Zároveň se dozvídáme více o vedlejších postavách, neboť autor poodkryje Petersonovu minulost. Moc se mi však nelíbil způsob podání, který mi přišel nejen účelový, ale i hrající na čtenářovy city. Chování Petersona bylo afektivní a popravdě jsem mu to moc nevěřila. Ve mně toto odhalení nevyvolalo žádné emoce.

Erika je svéhlavá žena, která si jde v případu tvrdě za svým. Tím se však dostává opět do konfliktu s nadřízenými, takže ani v tomto díle nemá pátrání po vrahovi lehké. Může se však spolehnout na své kolegy Petersona a Mossovou, která je někdy až nemístně vtipná. Řídí se i svou intuicí a snaží se odhalit pravdu, která má hluboké kořeny v minulosti.

Noční lov považuji za velmi čtivou a napínavou knihu, která má spád. Spolu s krátkými kapitolami a širším řádkováním ji máte přečtenou za velmi krátkou dobu. Za pochvalu stojí i povedená obálka, jejíž matný vzhled v modrých barvách koresponduje s lesklým nápisem ve žluté barvě. Kombinace těchto barev vynikne v každé knihovně. 


Závěrem chci uvést, že si myslím, že Noční lov Dívku v ledu nepřekonal, ač jsem četla hodně komentářů s opačným názorem. Oba dva díly mi přijdou stejně kvalitní. Rozdíl vidím pouze v tom, že v Nočním lovu je celkem brzy odhalen pachatel a pak už je jen postupně odkrýván pachatelům motiv, který jej k vraždám vedl. Za to v Dívce v ledu je pachatel skryt až do závěrečného fantastického odhalení. V Nočním lovu se na závěr žádný "wow efekt" nekoná, ale to neznamená, že je děj předvídatelný. Naopak. Překvapení a zvratů je v knize dost. Nic na tom však nemění to, že Noční lov je vynikající kniha psána trochu jiným způsobem oproti prvnímu dílu. Autor nás opět nechává nahlédnout do mysli vraha a čtenář má možnost spolu s ním sledovat, co jej k nočnímu lovu vede, jak si vybírá oběti a způsob jejich vraždění.

Pro čtenáře, které Dívka v ledu ohromila, je Noční lov přímo povinností. Knihu si vychutná každý milovník thrillerů i bez znalosti předchozího dílu. Skvělá zpráva je, že třetí díl s názvem Temné hlubiny má vyjít ještě letos.


90 %


Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Grada, kde si Noční lov můžete přímo koupit.
Continue Reading...

pátek 3. března 2017

RECENZE: Seznam mrtvých | Jennifer L. Armentrout


autor: Jennifer L. Armentrout
překlad: Renata Heitelová
originální název: The Dead List
nakladatelství: Baronet
rok vydání: 2016
počet stran: 344





Jednu dobu se tato knížka hojně objevovala na knižních blozích, narážela jsem na ni opravdu všude a po přečtení několika recenzí jsem si knihu koupila. Ale na první pohled mě upoutala obálka. Ta je opravdu vydařená. Bez té bych si knihy vůbec nevšimla anebo ji jednoduše přehlédla. 



Anotace:



Ella se před pár měsíci rozešla se svým přítelem Gavinem. Na začátku nového školního roku se s kamarádkou Linds rozhodnou, že si poslední rok na střední škole užijí naplno. Ovšem cestou z večírku je Ella přepadena neznámým útočníkem a všechno se změní. Sedmnáctiletá studentka se ocitá v centru vyšetřování pokusu o vraždu, přesto se snaží vrátit do zaběhlých kolejí.

Ella nedokáže setřást pocit, že ji někdo sleduje. Když se začnou záhadně ztrácet její spolužačky a objevovat mrtvá těla, dívka začne podezírat i své nejbližší přátele, včetně pohledného trenéra sebeobrany Jensena. Navíc se zdá, že vraždy mají něco společného se starou nešťastnou událostí. V malém virginském městečku Ella náhle neví, komu může věřit.
Seznam mrtvých je napínavý thriller pro mládež protnutý romancí, něco jako filmový Vřískot namíchaný s autorčiným románem Neohlížej se.


Vlastní názor:


Sedmnáctiletá Ella společně se svou kamarádkou Linds nastupují po prázdninách do maturitního ročníku, který si hodlají užít naplno, ale hlavně singl. Když je však Ella cestou z večírku přepadena, všechno se změní. Jen náhodou vyvázne s pár šrámy. Najednou se stává středem pozornosti ve vyšetřování pokusu o vraždu, přesto se snaží na vše zapomenout. Ale jde to těžko. Pravděpodobnost, že stejný pachatel zaútočí znovu, je minimální, přesto se Ella přihlásí do kurzu sebeobrany, který trénuje pohledný Jensen. 

Ella má neustálý pocit, že ji někdo sleduje. Když se začnou záhadně ztrácet její spolužačky, napadne ji, zda to všechno nesouvisí se starou nešťastnou událostí. Ella se ji snaží vytěsnit z paměti, ale zdá se, že před minulostí se utéct nedá. V podezření jsou její kamarádi a najednou neví, komu má věřit...





Po dlouhé době knížka, kterou jsem slupla jako malinu. Tato kniha mi vyloženě sedla a přesně na takové čtení jsem měla chuť už delší dobu. V prvé řadě však chci říct, že se jedná o čistokrevnou YA literaturu, takže tato kniha obsahuje všechny prvky, které dohromady tvoří YA žánr. Pokud tedy tento žánr nemusíte, vůbec si knihu nepořizujte.


S autorkou Jennifer L. Armentrout se setkávám poprvé a napoprvé mě vůbec nezklamala. Píše totiž velmi čtivě, do knížky se ponoříte ani nebudete vědět jak. Dokázala udržet mou pozornost po celou dobu a knihu jsem nechtěla odkládat. Děj je plný napětí a zvratů, přesto krve moc nečekejte, byť obálka evokuje něco jiného. A mimochodem - ta obálka je hodně vydařená, ale o tom už se zmiňuji na začátku. 





V knize vystupuje hned několik postav, ale čtenář nemá problém se v nich orientovat. Ella je sympatická sedmnáctiletá holka u které není potřeba se bát velké naivity, která takovýmto hrdinkám mnohdy nechybí. Ella se chová přiměřeně ke svému věku a vcelku logické myšlení jí nechybí. Autorka se ovšem nevyvarovala předvídavému ději. V knize se vyskytlo pár scén, kterými si připravila "půdu" pro další vývoj v příběhu, a to celkem okatě a ne jednou. Uvedu příklad: matka Elly odjíždí z města a Ella je sama doma, tudíž je celkem víc než jasné, že se něco stane a není to jen tak pro nic za nic. Tím chci jen poukázat na to, že některé scény byly dost předvídatelné. Ale nebylo jich mnoho a celkový zážitek z knihy mi to nepokazilo.

Kniha je psána z pohledu Elly, což čtenáři ještě více přiblíží její pocity a emoce, které prožívá s první láskou, ale také strach o svůj život. Romance v knize mi nevadila, i když některé scény byly úsměvné. Celkový zážitek mi to však nepokazilo.

Zápletka byla velmi zajímavá a její rozplétání uvěřitelné. Konec byl hodně povedený a řekla bych že i typický pro tento žánr. Co mě více méně mrzelo, bylo to, že ne úplně vše bylo čtenáři vysvětleno. Po dočtení knihy mi v hlavě vyvstalo několik otázek, na které jsem nedostala odpovědi. Nevím, jestli to byl autorčin záměr, ale očekávala bych uspokojivější vysvětlení.

Přesto, že se jedná o YA literaturu, která je určená především pro mládež, knihu si rozhodně užijí i dospělí čtenáři, kteří si také přijdou na své. Pokud ještě nejste rozhodnutí, tak teď nastala ta pravá chvíle si knihu pořídit.


90 %



Čtete rádi YA literaturu?

Četli jste Seznam mrtvých? 

Pokud ano, líbila se vám tato kniha?

Děkuji za komentáře :-)



Continue Reading...