pátek 24. listopadu 2017

Minirecenze: Dům na samotě / Řezník

Share it Please

Hezké odpoledne milí čtenáři.


Opět vás vítám u nepravidelné dávky minirecenzí, tentokrát budou jenom dvě. Chtěla jsem pro vás připravit tři, ale nakonec jsem se rozhodla vydat článek dříve, protože mi brzdí vydání říjnové rekapitulace, neboť se v rekapitulaci krátce zmiňuji o přečtených knížkách v říjnu a jednou z nich je právě Dům na samotě. Nechtěla jsem tak vydávat článek o shrnutí dříve jak samotnou minirecenzi.

Tentokrát jsem sáhla po dvou výborných knihách a i když jsem je měla vypůjčené z knihovny, určitě se v budoucnu po nich podívám, aby si je mohla dát na čestné místo do vlastní knihovny :-)Dům na samotě│Michaela Klevisová


Stručný obsah:
Výtvarnice Nela zůstává ve starém mlýně sama poté, co se rozejde s přítelem. Ve stejnou dobu v lese poblíž mlýna je nalezeno tělo mladé dívky. Způsob, jakým byla dívka zavražděna, až nápadně připomíná práci Kadeřníka, sériového vraha, který řádí v Praze. 
Při vyšetřování vraždy vyjde najevo, že oběť byla nedávno spatřena s bývalým Neliným přítelem. Dosud poklidnou vesnici začíná obcházet strach, neboť místní se obávají, že vražda je dílem onoho sériového vraha, který se sem z Prahy přesunul. 
Nelu začíná děsit noční návštěvník, který se ochomýtá kolem mlýnu a zdá se jako by tu něco hledal. 
Vodítkem k případu jsou nejspíš místní obyvatelé, kteří mají mezi sebou mnohdy složitě propletené vztahy a téměř každý skrývá nějaké tajemství.

Proč tato kniha a okolnosti vedoucí k jejímu přečtení:
Impulsem k půjčení této knihy byla hlavně autorčina novinka Zmizela v mlze, která se nedávno objevila na pultech knihkupectví. Dosud jsem četla pouze Kroky vraha a Zlodějku příběhu a jelikož se jedná o sérii, ráda čtu tyto knihy postupně. Dům na samotě je tedy mou třetí knihou od autorky Michaely Klevisové.

Stručné zhodnocení:
Po dočtení knihy musím říct, že jsem vysloveně nadšená. Dům na samotě je skvělý detektivní příběh odehrávající se v českém prostředí, konkrétně ve středočeské vesnici s názvem Smrčina, s českými obyvateli, kteří oplývají svou typickou náturou a složitě propletenými vztahy a dávnými tajemstvími, která by měla zůstat pohřbena. Při čtení této knihy se ocitáte přímo mezi místními obyvateli a  máte pocit, jako byste s nimi žili celý život. Postavy jsou vykresleny opravdu bravurně a i když jich v knize nevystupuje málo, neztrácíte se v nich, protože každá z nich je originální a nezaměnitelná. Po celou dobu na vás dýchá atmosféra malé vesničky, která by jako z oka vypadla mnohým vesničkám, s nimiž jste se už jistě někde setkali. Starý mlýn skrývající dávné tajemství působí tajuplně a přiznám se, že první kapitola ve mně vzbuzovala i strach. V typicky české vesnici nechybí ani místní hospoda "U Lenina", kde se probírají místní drby a člověk se zde o místních obyvatelích lecco dozví. Čtení této knihy a rozmotávání vztahů mě nesmírně bavilo a přiznám se, že vraha jsem neuhodla až do poslední chvíle. Rozuzlení bylo překvapivé a i když spoustu práce odvedli místní lidé, svůj podíl na vyřešení případu měl i kapitán Josef Bergman, který čtenářům poodhalil trochu svoje soukromí. S knihou i autorkou jsem velmi spokojena a moc se těším na další případ Josefa Bergmana.

Anotace:

Výtvarnice Nela po rozchodu s přítelem zůstala sama ve starém mlýně, který původně s partnerem chtěli zrekonstruovat. V téže době bylo v nedalekém lese nalezeno tělo mladé dívky, ucházející se o práci v místních dostihových stájích. Při vyšetřování vyjde najevo, že oběť byla naposledy spatřena s bývalým Neliným přítelem. Dvě podobně provedené vraždy se nedávno staly v Praze, a tak není divu, že dosud poklidnou středočeskou vesnicí začne obcházet strach. Přesunul se sem z hlavního města sériový vrah? A kdo v noci chodí okolo mlýna, jako by tu něco hledal? Nyní je na inspektoru Bergmanovi, aby určil, zda se vodítko k případu neskrývá ve složitě propletených vztazích obyvatel obce, kde má téměř každý nějaké tajemství....


autor: Michaela Klevisová
nakladatelství: Motto
rok vydání: 2011
počet stran: 296


100 %


✽ ✽ ✽ ✽ ✽


Řezník│Jennifer Hillier


Stručný obsah:
Nejproslulejší sériový vrah, tzv. Řezník z Beacon Hill byl před třiceti lety zastřelen policejním náčelníkem Edwardem Shankem a obyvatelé si oddechli. Nyní je Edwardovi osmdesát let, pár let už je v penzi a jelikož už mu zdraví neslouží jako dříve, rozhodne se nechat dům svému vnukovi Mattovi, nadanému kuchaři, a odstěhuje se do domova důchodců.
Během rekonstrukce Matt objeví hrůzný nález a bude se muset rozhodnout, zda bude ignorovat děsivé tajemství, půjde na policii nebo vezme věci do vlastních rukou. Jeho přítelkyně Sam věří, že její matka byla zavražděna Řezníkem, třebaže k její smrti došlo dva roky poté, co Edward Shank vraha zastřelil. Sam její pátrání přivádí stále blíže k pravdě a také rovnou k Mattovu hroznému tajemství.

Proč tato kniha a okolnosti vedoucí k jejímu přečtení:
Přiznám se, že kniha mě zaujala hlavně svým celkem vysokým hodnocením, a to i přesto, že vrah je od prvních stránek znám. Tyto druhy thrillerů po pravdě moc nevyhledávám, já mám totiž ráda překvapení a odhalení vraha až ke konci knihy.

Stručné zhodnocení:
I přesto, že karty jsou čtenáři odkryty již po pár stránkách a dozvídá se, kdo je ve skutečnosti Řezník z Beacon Hill, nemění nic na tom, že se jedná o kvalitní a napínavou četbu v rámci žánru. Vrah je vykreslen jako odporná postava, mnohdy se vám z jeho skutků bude dělat zle, ale to ke knize patří. Takže pokud vám vadí brutální vraždy, knihu si radši odpusťte. Vedlejší postavy jsou vykresleny velmi dobře, v knize "nepotkáte" žádnou plochou postavu. Knížku jsem přečetla za rekordně krátkou dobu, autorka píše velmi čtivě. Těšit se můžete i na překvapivé zvraty, které zamávají s dějem a i když si autorka neodpustila romantickou linku, nepůsobí rušivě i přesto, že čtenář hned uhodne, jaký ji čeká konec. Střídání vypravěčů děj oživuje a máte možnost si udělat obrázek z vícero pohledů. Autorce se povedlo stvořit opravdu zvráceného psychopata, který jedná bez skrupulí a určitě byste si nepřáli se s ním jakkoli střetnout, nedejbože jako jeho oběť. Své oběti dlouze mučí a schovává si bizarní suvenýry. Závěr sice spěje k jedinému možnému konci, ale já byla spokojená. Doporučuji.

Anotace:

Americké město Seattle děsila série vražd, která skončila až v okamžiku, kdy policejní náčelník Edward Shank v roce 1985 konečně dopadl a zastřelil smutně proslulého Řezníka z Beacon Hill. Nyní, přibližně o třicet let později, dává Shank (který mezitím ovdověl a odešel do výslužby) svůj viktoriánský dům vnuku Mattovi, jehož kdysi pomáhal vychovávat. Matt, jenž je mladý a nadějný kuchař a restauratér, naráží během renovace domu, jenž zná z dětství, na bednu, kterou nikdy předtím neviděl. Poté, co odstraní zámek a podívá se dovnitř, ho čeká děsivý objev a on se musí rozhodnout, zda ponechá to, co nyní ví, pohřbeno v minulosti, půjde na policii nebo vezme vše do vlastních rukou. Mattova přítelkyně Sam měla vždy podezření, že i její matku zavraždil Řezník z Bacon Hill – jenže dva roky poté, co byl údajně zastřelen. A spolu s tím, jak hledá pravdu a snaží se sledovat stopy dávných událostí, směřuje nyní neomylně vstříc Mattovu temnému tajemství.

autor: Jennifer Hillier
překlad: Lumír Mikulka
originální název: The Butcher
nakladatelství: Baronet
rok vydání: 2016
počet stran: 352


100 %Četli jste některou z výše zmíněných knih?
Pokud ano, líbila se vám?
Budu se těšit na vaše komentáře.

1 komentář:

Děkuji moc za komentáře.

Pravidelná spolupráce

Pravidelná spolupráce

Jednorázová spolupráce

Jednorázová spolupráce

Kde mě najdete

CBDB.cz - Přehled knižních novinek, všechny nové knihy