pondělí 10. července 2017

Něco víc│Patrick Ness

Share it Please
autor: Patrick Ness
překlad: Jan Březovský a Tereza Nuckollsová
originální název: More Than This
nakladatelství: Slovart
rok vydání: 2017
počet stran: 344Anotace:


Seth se topí, zoufalý a osamělý v posledních okamžicích svého zápasu s rozběsněným mořem. Pak ale procitne. Nahý, hladový a žíznivý, ale při vědomí. Jak je to možné? Vybavuje si přece, jak se mu lámaly kosti, jak mu pukla lebka při nárazu o skalisko. Jakto, že je teď tady? A co je tohle vlastně za podivné místo? Seth začíná pátrat po odpovědích, v naději, že možná není úplně sám, že se neocitl ve svém soukromém pekle, kterého se tolik bojí, že tu možná je... něco víc.Moje zhodnocení:


Hlavním hrdinou je Seth, sedmnáctiletý kluk, který právě prohrává svůj zápas s rozbouřeným mořem a umírá. Seth si svou smrt uvědomuje, cítí praskot lebky, poté už jen tmu a prázdnotu. Temnotu však nahradí světlo a chlapec se najednou ocitá v Anglii, před domem, v němž kdysi bydlel s mámou, tátou a malým bráškou Owenem. Diví se, proč je zrovna tady, když nějaký čas už žije v Americe. Může to mít snad spojitost s tím, co se tehdy stalo Owenovi? Od té doby už nikdy nebyl jako dřív a nejhorší je, že Seth na tom nese svůj díl viny. Je tento zničený a pustý svět jeho osobní peklo? Peklo, kterým si musí projít, aby odčinil věci, které za svůj krátký život provedl? Bude v něm žít už navždy a sám? Nebo je tu něco víc?

"Takové je tedy peklo? Navěky uvězněn, sám ve své nejhorší vzpomínce?
To docela dává smysl".

Než se pustím do samotného zhodnocení, musím především pochválit krásnou a originální obálku s 3D efektem, která se vážně povedla. Za dveřmi je název knihy Něco víc a ten přesně vyjadřuje celé pojetí příběhu.

Kniha je rozdělena na čtyři části, přičemž je každá úplně o něčem jiném. Začátek se nese v duchu filozofování, Seth si pokládá stejně jako čtenáři mnoho otázek, zamýšlí se nad svým životem i svou smrtí a mezitím se jeho hlavou promítají vzpomínky na život, který žil předtím, než umřel. Vzpomínky jsou různé, nijak na sebe nenavazují, ale přesto spolu souvisí a díky nim se více dozvídáme o Sethově životu. Jak se první část podle mého názoru slibně vyvíjela, druhá otáčí o 360 stupňů a má blíž k dystopii, žánru, který nemusím blíže představovat a který opravdu není můj šálek čaje. Přesto se kniha čte dobře, nemá téměř žádná hluchá místa a sem tam se objeví i nějaká ta akční scéna. V třetí části se dozvíme zásadní fakta o světě, do kterého se Seth dostal a rovněž i pravdu o jeho malém bráškovi Owenovi. Nakonec celý příběh uzavírá čtvrtá část.
U samotného rozuzlení jsem byla na rozpacích. Čekala jsem paradoxně něco víc, víc, než jsem dostala. Po dočtení jsem si řekla: "A to je všechno?!", což asi vypovídá mnohé. Očekávala jsem něco hlubšího, něco, co mě více zasáhne, toho se mi bohužel nedostalo. Později jsem nad tím přemýšlela a jelikož se jedná o YA literaturu, asi jsem ji nečetla v tom správném věku. Myslím si, že kdyby mi bylo nějakých sedmnáct, tak mě kniha dostane mnohem více, protože hluboké a zajímavé myšlenky tam byly. Já se však nedozvěděla nic nového, objevného, nic, nad čím by mi zůstala pusa dokořán, takže za mě trochu zklamání. Někdo může brát konec jako otevřený, dá se vyložit několika způsoby. Mně osobně tam chyběla ještě nějaká ta stránka navíc.

Přesto jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a objevila nového spisovatele, od něhož je to má první kniha. Byla to zvláštní četba, přesto svým způsobem zajímavá. Rozhodně zkusím i jinou autorovu knihu. Láká mě především Volání netvora.
Knihu tedy doporučuji výhradně mladším čtenářům, pro které je přímo určená, protože dospělým čtenářům by se mohlo stát, že nedostanou to "něco víc", co kniha slibuje.


80 %


Děkuji nakladatelství Slovart za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu si můžete zakoupit přímo zde.

14 komentářů:

 1. Mňa knižka ohúrila a milo prekvapila a to mám 21 :D Ale tak ono to je vždy v čitateľovi. Čo ho baví, láka, na čo má náladu :) Pekne si to zhrnula.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná mi opravdu něco uniklo :-) nevím, čím to může být, možná mou nepozorností... Děkuji za komentář :-)

   Vymazat
 2. Mne sa knižka páčila, ale bola som veľmi prekvapená akým smerom sa ubrala. Skrátka som čakala nejaké úvahy nad životom, niečo hlboké... A ono sa z toho vykľulo dačo poriadne odlišné, no :D. Ale tak páčilo sa mi to. Nessovu tvorbu mám rada :). Určite si prečítaj Voláni netvora. Je to výborné :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkusím i jiné knížky :-) Čekala jsem, že se kniha ponese celou dobu ve stejném duchu jako první část, pak takový obrat. No podle komentářů a všech ohlasů mi evidentně muselo něco uniknout :-)

   Vymazat
 3. Vůbec netuším, co hlubšího než hlubokomyslnou hlavní myšlenku by sis přála víc... Je fakt, že jelikož je dílo hloubkové a point je několik a nejsou na povrchu, ne každý knize přijde na chuť. Mě si jako každá kniha Patricka Nesse získala a byla jsem naprosto pohlcená tím, co mi konec dal. To bylo tak silné... tak neskutečně silné, až to bylo bolestivé. Doporučuju zkusit se zamyslet nad tím rádoby otevřeným koncem. Má to svůj důvod. Všechno v té knize má důvod. Patrick Ness nepíše obyčejné knihy, vždycky mi něco ze sebe dají a poukážou svět z jiného úhlu pohledu. Tohle nebyla výjimka. Naopak bych řekla vzhledem k drsnémmu tématu a pointě, že tato kniha je ze všech jeho děl nejpůsobivější. Málokdo se zabývá takovým tématem nebo jej naopak tak bravurně zpracuje. Ráda o knize podebatuju, jestli máš zájem. Klidně můžeme vyměnit názory, jak dané věci vidíme a já ti řeknu, co mi z knihy vlastně vyplývá... A proč ji tak zbožňuji. :o)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je možné, že mi něco uniklo, ta hlavní myšlenka, asi ano, jinak si to nedovedu vysvětlit. Možná bych si měla knihu přečíst znovu a pozorněji :-) Ráda si s tebou názory vyměním a dozvím se, co na knize tak zbožňuješ :-) Klidně se ozvi na mail a můžem podebatovat. Já jsem knihu přečetla prakticky na dva zátahy, je pravda, že pár stran před koncem jsem byla nucena knihu odložit, většinou pak člověk ztratí tu nit, možná je to i můj případ :-)

   Vymazat
 4. Taky mám v plánu si něco od Nesse přečíst, ale asi dám přednost Volání netvora :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to se budu těšit na tvůj názor, Volání netvora mám taky v plánu :-)

   Vymazat
 5. Jak píšeš, možná jsi ji četla ve špatném věku, nebo si očekávala více než ti kniha dala. Já Patricka Nesse nečetla, tedy chystám se na něho už dlouho, a jsem sama zvědavá, jak na mě zapůsobí...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím si, že to,že kniha je zařazena do žánru pro mládež, bude mít nějaký svůj důvod, takže to může být i tím, taky to může být i špatným rozpoložením, náladou...kdoví, anebo mi autor prostě nesedí. To se ukáže časem, až si přečtu od něj i něco jiného...

   Vymazat
 6. Musím skočit do knihovny, snad tam knihu budou mít, protože si ji chci přečíst stále víc a víc :)

  OdpovědětVymazat
 7. O knize jsem do přečtení této recenze neslyšela, a ani os spisovatele nic nečetla. Recenze se mi od tebe na knihu líbila, ale zatím mě k přečtení neláká.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chápu, ona je to taková specifická četba a myslím si, že není pro každého :-)

   Vymazat

Děkuji moc za komentáře.

Pravidelná spolupráce

Pravidelná spolupráce

Jednorázová spolupráce

Jednorázová spolupráce

Kde mě najdete

CBDB.cz - Přehled knižních novinek, všechny nové knihy