středa 17. ledna 2018

Čtenářská výzva 2017

Share it Please

Hezký večer milí čtenáři.


V Ohlédnutí za rokem 2017 jsem se zmiňovala, že Čtenářské výzvě 2017, kterou každoročně pořádá Databáze knih, věnuji samostatný článek s cílem vám ukázat, jak jsem si v jejím plnění vedla. Musím říct, že jsem si nevedla vůbec špatně, splnila jsem 15 témat z 20, a i když jsem si oproti roku 2016 pohoršila o dvě témata, považuji to za úspěch. 

Ještě předtím než přejdeme ke knihám, které jsem k zadaným tématům zvolila, bych chtěla říct, že jsem nečetla žádnou knihu jen kvůli tomu, abych měla splněný nějaký bod výzvy. Dělala jsem to spíše naopak. Přečetla jsem knihu, kterou jsem zrovna chtěla a pak jsem se mrkla, jestli se mi do nějakého zadání hodí.

1) kniha, která je starší než čtenář - Vánoční koleda (Charles Dickens)
Tuto útlou knížečku jsem četla den před Štědrým dnem a krásně mi navodila vánoční atmosféru. Minirecenzi si můžete přečíst zde.
2) kniha, která je autorovou prvotinou - Kam se poděla Elizabeth (Emma Healey)
Kniha byla zajímavou sondou do mysli člověka trpícího stařeckou demencí. Recenzi si můžete přečíst zde.

3) kniha, která má na Databázi méně než 500 hodnocení - Příliš krátký provaz (Matthew FitzSimmons)
Zajímavý thriller z počítačového prostředí, ve kterém hraje hlavní roli politika a moc. Čtení spíše pro  muže, ale já si knihu užila. Více zde.
4) kniha odehrávající se v budoucnosti - nesplněno
Tento bod bych měla splněný, kdybych nezaspala dobu :D Přečetla jsem totiž Krycí jméno E219, které se v budoucnosti odehrává, ale než jsem si to uvědomila, už byl rok 2018 a s ním i nová výzva.
5) kniha od severského autora - V pasti (Lilja Sigurdardóttir)
Kniha ukazuje, co vše je člověk ochoten udělat pro své dítě - dokonce i pašovat drogy. Recenze zde.


6) kniha, jejíž děj se odehrává v Praze - Zkrotit vlka (Bejnamin Black)
Historický román, který se odehrává v Praze za doby Rudolfa II. Čtenáři lákáni vidinou historické detektivky (jíž kniha rozhodně není) se bohužel dočkali zklamání (včetně mě). Více zde.
7) kniha od držitele Pulitzerovy ceny - nesplněno


8) oblíbená kniha rodičů, prarodičů - nesplněno
9) kniha odehrávající se na ostrově - Poslední nádech (Lucy Clarke)
Průměrná knížka o tom, kterak si žena vzala muže, kterého vlastně vůbec neznala. Na toto téma jsem četla zajímavěji zpracované knihy. Více si můžete přečíst v recenzi.

10) kniha psaná formou deníku - Jakubův cestovní deník (Jakub Čech)
Skvělá kniha, která může být mnohým inspirací. Autor popisuje své zážitky z pochodu Pacific Crest Trail, jehož trasa vede od hranic s Mexikem na jihu až po hranice s Kanadou. Po 121 dnech měl Jakub v nohách 4 448 km. Minirecenze zde.

11) kniha od autora ze sousedícího státu - Tuhej tulipán (Jaromír Konečný)
Kniha se prezentuje tím, že je "detektivkou pro mladý", což stoprocentně splňuje. Knihu jsem si maximálně užila. Více v recenzi.
12) kniha od autora z žebříčku 100 nejoblíbenějších autorů - Dům ozvěn (Barbara Erskin)
Pokud máte rádi mysteriozní příběhy o velkém domě, ve kterém straší, neměla by tato kniha chybět na vašem seznamu. 

13) kniha poprvé vydaná v roce 2017 (nová kniha) - Noční lov (Robert Bryndza)
Druhý případ Eriky Fosterové, který mi přišel o něco slabší než Dívka v ledu. Více si můžete přečíst v recenzi.

14) kniha od českého autora - Moudré z nebe (Richard Skolek)
Milé oddechové čtení vyprávěné očima malého klučiny, který velmi svérázným způsobem vypravuje historky ze svého života. U této útlé knížky si s nostalgií zavzpomínáte na své vlastní dětství. Recenze zde.

15) kniha se zvířetem v názvu - Ve stínu černých ptáků (Cat Winters)
Příběh se odehrává v Kalifornii v roce 1918 na sklonku první světové války, kdy si svou daň vybírala nejen válka, ale i španělská chřipka, a pozůstalí se uchylují k seancím a k fotografům duchů. Tuto dobu zažívá i šestnáctiletá Mary, hlavní hrdinka příběhu. Více v recenzi.

16) darovaná kniha - Vášnivý svůdník (Christina Lauren)
Tak tohle byla opravdu blbost. Těšila jsem se na knihu ve stylu Dublin Street od Samanthy Young nebo Polibku od Anny Todd, jež mě skvěle odreagovaly v době, kdy jsem byla přesycená thrillery. K  mé smůle mám doma ještě další dvě pokračování a zatím se na ně bohužel nechystám.

17) kniha, která má jednoslovný název - Zlo (Ben Sanders)
Akční krimiromán, který se přes svůj zdlouhavější začátek přepne do šílené jízdy plné akce, zvratů a mrtvol. Více zde.
18) kniha s jménem v názvu - nesplněno
Zde jsem měla pár tipů, které knížky si přečíst - např. Na co Alice zapomněla od Liane Moriarty nebo Marco od Jussiho Adlera-Olsena, ale bohužel jsem se k jejich přečtení nedostala.
19) kniha pohádek - Ferda Mravenec (Ondřej Sekora)
Oblíbená kniha mého dětství, kterou jsem předčítala synovi v době, kdy ještě ležel a nemohl mému čtení uniknout 😁. Teď mi dovede věnovat pozornost asi dvě sekundy, takže počítám, že se k ní vrátíme, až bude starší.20) kniha, jejíž první věta je otázkou -  nesplněnoCo vy a knižní výzvy?
Účastníte se některých?

18 komentářů:

 1. Klobouk dolů, já hrozně obdivuju Vás všechny, kdo se do databázové výzvy pustí. Na mě jsou ta témata prostě... nesedí mi to. Opravdu, jediný způsob, jak k tomu přistoupit střízlivě, je jak Ty píšeš: normálně číst a pak kouknout, zda to někam nesedí. Ale já se znám, začala bych bádat, kterej bod bych mohla naplnit čím... Kdepak, radši zůstanu od téhle výzvy dál, tím spíš od té pro rok 2018, protože ta je fakt hodně specifická :) Každopádně směrem k Tobě velký obdiv! :) Měj se hezky, Marcel :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to beru jen za takové zpestření a jak jsem psala, prostě kouknu, co se mi do výzvy hodí, ale že bych četla přímo nějakou knížku z nutnosti, to ne. Ale chápu, že některým lidem tohle vadí. Ta letošní je dost specifická, ale už se mi povedlo jedno téma splnit, úplnou náhodou.
   Měj se také moc hezky :-)

   Vymazat
 2. Tak to jsi ten přehled čtenářské výzvy krásně zpracovala! ;) Na co Alice zapomněla jsem původně chtěla číst, ale nedostala jsem se k ní, naštěstí jsem měla možný výběr z jiných knih ;)
  Jinak já některé knihy přímo pro výzvu plánovala - třeba Jako zabít ptáčka nebo Ten kdo stojí v koutě.
  Uvidím jak ti bude letos se čtením knih jen kvůli výzvě,myslím že to hodně omezím :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já právě takhle nerada plánuju (i když to teda občas dělám :D), jenže mně se čtecí chutě mění každou chvíli a jen někdy mám chuť na žánr mimo můj oblíbený. Málokdy totiž své plány splním.
   Letos to bude zajímavé, sama jsem zvědavá, kolik témat se mi povede splnit, ale ráda bych tu výzvu pojala aspoň tak, že bych sáhla po svých knihách, které čekají už delší dobu na přečtení a do výzvy by se mi hodily. Letos jsem si dala předsevzetí začít hodně číst své vlastní knihy a dost omezit recenzáky. Doufám, že se mi to povede. Taky musím omezit veřejnou knihovnu :D No bude to těžké...

   Vymazat
 3. Tak to je skvělý článek, Marcel, já se výzvy taky pravidelně účastním, ale přesně, jak píšeš - prostě normálně čtu a mrknu, jestli by se mi to nehodilo. Za loňský rok jsem splnila myslím 17 témat a mrzí mě jen, že jsem nesplnila oblíbenou knihu rodičů/prarodičů- já ostuda jsem se jich na to dokonce i zapomněla zeptat, samozřejmě tak nějak vím, co čtou, ale jaká je jejich skutečná srdcovka...
  Letos je teda výzva opravdovou výzvou, tak jsem zvědavá, jestli mi některé mnou čtené knihy do ní padnou :)
  Měj se moc krásně :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :-) 17 témat? Gratuluji :-) Oblíbenou knihu rodičů/prarodičů jsem také nesplnila. Nějak jsem se bála, že bych musela číst Verneovky nebo něco podobného a na to bych opravdu teď chuť neměla :D
   Letos je to dost specifické, sama jsem zvědavá, kolik témat zvládnu...
   Měj se hezky :-)

   Vymazat
 4. Tak na výzvu na rok 2018 sa musím pozrieť a asi sa zapojiť - je to skvelý nápad (priznávam, Databázu kníh nesledujem, takže som o tom ani nevedela O.o)...
  Skvelo spracovaný článok, prehľadný, plný skvelých tipov na čítanie (ale aj varovaní, pred niektorými titulmi :D). Už teraz sa mi niektoré vidia ako skvelé a zaujímavé čítanie, napr. Dům ozvěn...
  Prajem ti krásny deň ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě se mrkni, letos je ta výzva oproti loňským ale dost specifická. U některých témat bude muset člověk dost hledat, a to se přiznám, že nevím, jestli se mi bude chtít. Navíc číst knihu, kde vystupuje postava Marcela, no nevím...dívčí románky určitě číst nechci.
   Děkuji za pochvalu, chtěla jsem to udělat právě jen takové přehledné, v bodech a shrnout, co a jak.
   Dům ozvěn se mi hodně líbil, recenzi jsem bohužel tehdy nesepisovala, měla jsem dost náročné období. Jen mě u té knihy trochu zklamal konec.
   I tobě přeji krásný den :-)

   Vymazat
 5. TO není vůbec špatné, já jsem také plnila a nějakým záhadným způsobem jsem dokázala splnit vše. :) Za to tenhle rok to bude vážně komplikované. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pamatuji si z tvého článku, že se ti ji povedlo splnit celou a máš můj obdiv :-) Budu zvědavá, jak se ti povede letos :-))

   Vymazat
 6. ja se muzu snazit jak chci, ale nikdy to nesplnim a letosni vyzva je pro me uplne nejhorsi, to snad nedam ani 50%...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Letošní je opravdu oříšek. Přesto už mám dva body splněné :D

   Vymazat
 7. Žádnou z knih jsem bohužel sama nečetla. Této výzvy se neúčastním i když jsem zjistila, že často z ní velikou část splním, aniž bych se snažila. :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám to podobně, třeba z té letošní už mám splněné dva body, a to ani nevím jak :D

   Vymazat
 8. Gratuluji, jsi dobrá :) :) Já to dělám přesně, jak píšeš ty, čtu, a když se to někam hodí, tak to zařadím :) Ještě ani nevím, jak jsem na tom, ale tento rok se asi nezúčastním, tentokrát mě témata moc nenadchla :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :-) Mi to právě takhle vyhovuje, nechci se do čtení nutit a pak číst knihu dokonce s odporem, jen abych splnila nějaký bod. Takže čtu, co chci, a když se kniha hodí, jsem ráda dvojnásob.
   Z letošní splním jen lehká témata - třeba teď už mám splněnu knihu s ročním obdobím v názvu (Zimní lidé) a knihu, jejíž žánr obvykle nečtete (Jízda).

   Vymazat

Děkuji moc za komentáře.