čtvrtek 21. listopadu 2019

Říjnové PŘEČTENO

Share it Please


Hezký večer milí čtenáři.

Dnes bych vás ráda seznámila s knihami (a krátkými názory na ně), které jsem přečetla v říjnu.

Přečteno v říjnu:


Počet knih: 9
Celkový počet stran: 2 984
Překvapení měsíce: Dcery čarodějného vrchu
Zklamání měsíce: Ďáblovo dílo
Nejčtenější nakladatelství: Jota/Cosmopolis


Nora hledá vraha | Flynn Berry ✰✰✰


Příběh to nebyl špatný, jen mě bohužel neoslovil styl psaní. Jak je v anotaci uvedeno, že děj se odehrává v ospalém městečku, přesně tak mi připadal podaný i celý příběh. Plynul na můj vkus a na to, že se mělo jednat o detektivku či thriller, příliš pomalu a poklidně bez větších příběhových zvratů. Vyšetřování bylo mdlé a policie se při vyšetřování Racheliny vraždy nijak nepřetrhla, což bylo nejspíš záměrem a mělo právě Noru postrčit k vlastnímu pátrání. Na něj šla tedy systematicky, vcelku i logicky, ale nakonec se sama ocitla v hledáčku policie. Druhou polovinu zvládla autorka podat lépe, konečně bylo z příběhu cítit nějaké napětí a touha poznat vraha Rachel. Přesto se v závěru žádné šokující odhalení nekonalo, odkrytí vraha postrádalo náznak jakýchkoliv emocí, které by prostoupily skrze čtenáře. Ve svém závěru bylo vrahovo odhalení nemastné a neslané a konec podivně useknutý. Na to, co všechno tomu předcházelo, bylo v závěru vše nějak podezřele rychle vyřešeno.

recenze zde


Matčina hra | Sandie Jones ✰✰✰✰✰


Námět této knihy není nijak zvlášť originální, boje mezi tchyní a snachou se objevily v nejednom knižním či filmovém zpracování (ihned se mi vybaví například film Příšerná tchyně), přesto se autorce povedlo napsat působivý psychothriller s postupně budovanou mrazivou atmosférou, která nabere nečekaný směr a závěr vám doslova vyrazí dech! Zpočátku jsem se obávala, zda je Emily schopna, jakožto jediná vypravěčka celého příběhu, utáhnout veškerý děj jen na svých bedrech a předčasně tak jednotvárným vyprávěním neunudit čtenáře. Autorce se povedlo nemožné a díky tomu má můj obdiv. Hned od prvních stránek příběh šlape přesně tak, jak má.

recenze zde


Titanic | Václav Králíček ✰✰✰✰✰


Tato publikace je velice obsáhlá a podrobná, musím však vyzdvihnout její chronologické řazení, díky němuž se v dané problematice budete velice dobře orientovat a nehrozí, že byste se v textu ztráceli. Dalším významným plusem je autorova schopnost podat text velmi čtivou formou, která si vás brzy podmaní a těžko se vám bude od knihy odcházet. První stránky s několika tragickými osudy cestujících vás navnadí na další kapitoly, které vás úzce seznámí s danou problematikou, a to tak, abyste si mohli vytvořit vlastní obrázek nad tehdejšími souvislostmi. Kniha je velmi působivá a udělá na vás velký dojem. Při čtení budete mít pocit, že jste se ocitli na palubě Titanicu vedle ostatních cestujících i vy, prožijete s nimi poslední minuty a budete zpovzdálí sledovat jeho zkázu.

recenze zde


V mysli vraha | Mike Omer ✰✰✰✰


Tato kniha nejspíš titul thriller roku nezíská, ale přesto si příběh získal mé sympatie, a to nejen pro jeho originalitu, co se týče zvrácenosti pachatele, ale zároveň mě nadchly obě hlavní postavy, s nimiž se moc ráda setkám i v dalším pokračování. Hlavní postavy jsou skvěle napsané, ať už se jedná o jejich charakteristiku, která byla propracována lehce nad průměrem (i když podle mého skrývá ještě nějaké rezervy, které si autor nechá snad do dalších dílů) či co se týče popisných vlastností. Za zmínku stojí rozhodně i vedlejší postavy, konkrétně Tatumův dědeček Marvin, jehož postava se vymyká zaběhnutým standardům, které si pod pojmem „dědeček“ vybavíte. Předností jsou vtipné dialogy, kterým se upřímně zasmějete a nad nimiž se výtečně pobavíte. Současný případ dá zabrat nejen oběma hlavním hrdinům, ale i čtenáři, neboť vodítka k odhalení pachatele jsou zpočátku minimální. První polovina je tak spíše seznamovací, nejen s postavami, ale i se samotným příběhem, druhá pak přináší více akce, zvratů a odhalení. Konec byl na můj vkus možná příliš rychlý, očekávala bych podrobnější rozepsání, klidně o víc jak dvacet stran.

recenze zde


Ukrytá | Gytha Lodge ✰✰✰✰


Kniha, na kterou jsem se velmi těšila. Anotace mě nalákala na skvělé propojení minulosti s přítomností, navíc zněla v duchu mé oblíbené Agathy Christie, aneb v úzkém okruhu lidí se ukrývá vrah. Začátek se mi líbil, ale jak stránky dále ubíhaly, měla jsem pocit, že se děj velmi pomalu posouvá vpřed. Vyšetřování plynulo v pomalém poklidném tempu bez větších dějových zvratů. Nebyla to špatná kniha, jen jsem čekala trochu víc. Jedná se o ten typ knih, které přečtete a po přečtení vypustíte z hlavy, že si časem na podrobnosti už ani nevzpomenete. Možná můj komentář vyznívá spíše negativně, ale nebyl to účel. Jen s odstupem času (byť jsem ji hodnotila čtyřmi hvězdičkami) ji nyní vnímám takto. 


Ďáblovo dílo | Lotte Petri ✰✰✰


Začátek knihy se autorce velmi vydařil. Hřbitov, vykopané hroby, kosti, do toho déšť a zima – nejen tyto kulisy vytváří samy o sobě tu správnou tajemnou atmosféru. K tomu je zapotřebí i značná dávka spisovatelského umu, kterou autorka prokázala. Když se na scéně objeví dívka vykazující známky posedlosti ďáblem a ani psycholožka si s ní neví rady, obrátí se na zkušeného exorcistu, který se pokusí o vymítání. Tyto scény se autorce rovněž vydařily, navodily temnou atmosféru, v méně otrlém čtenáři tak dokáží vyvolat náznak jakési hrůzy či obav, bohužel u mě toto vůbec nefungovalo, s čímž se běžně u podobných knih nesetkávám. Z toho tedy vyvozuji, že autorka popsat živě hororové či tajuplné scény sice umí, ale chybí jim to podstatné – navodit ve čtenáři pořádnou dávku strachu nebo obav z toho, co odkryjí následující strany. Myslím si, že se autorka připravila o to nejdůležitější, co dělá thriller thrillerem, protože samotný námět na poli tohoto žánru považuji za originální. Co se týče posledních padesáti stran, příběh bohužel neměl hlavu ani patu. Autorka splácala totální guláš a snaha čtenáře ohromit či šokovat se tak minula účinkem. Při zpětném ohlédnutí musel být pachatel jakýsi superhrdina ocitající se na několika místech zároveň, takže děj v závěru působil místy nelogicky a velmi nereálně. Konec knihy se autorce vůbec nepovedl, jako by ho ani nenapsala ona a celý, dobře našlápnutý děj tak v podstatě „zabil“. Námět přitom nebyl vůbec špatný, děj mě dokázal udržet v napětí a v očekávání, jak se v závěru vše vyvrbí a vyřeší. Přišlo však jen zklamání.

recenze zde


Amnézie | Michael Robotham ✰✰✰✰


Druhý díl ze série s Josephem O'Loughlinem, který byl v prvním díle nejen hlavní postavou, ale i vypravěčem příběhu. V tomto díle se v čele příběhu ocitá Vincent Ruiz, detektiv, s nímž se čtenáři mohli setkat v předchozím díle. Přiznám se, že jsem zpočátku byla zklamaná, že tentokrát nevypráví příběh Joe, ale po padesáti stranách jsem na to úplně zapomněla. Joe tentokrát ve vedlejší roli pomáhá Vincentovi vzpomenout si, za jakých okolností se ocitl v studené Temži s prostřelenou nohou. Brzy zjišťuje, že se jedná o jeho dávný případ, kdy se za podezřelých okolností ztratila sedmiletá dívka, která dosud nebyla nalezena. Autor opět píše neskutečně čtivě, stránky ubíhají jedna za druhou a vy nechcete od knihy odejít. Jeho postavy jsou z psychologického hlediska velmi dobře popsány, stejně tak má zápletku promyšlenou do sebemenšího detailu. 


Dcery čarodějného vrchu | Mary Sharratt ✰✰✰✰✰


Autorka napsala velice poutavý historický román, jehož předností je vylíčení osudů tří generací jedné obyčejné a chudé rodiny a popisu jejich každodenního života a útrap spojených s chudobou a snahou přežít, který se odehrává na přelomu 16. a 17. století v Anglii. Král Jakub I. ihned poté, co nastoupí na trůn, začíná pronásledovat čarodějnice a sám sebe v tomto ohledu nazývá „odborníkem, neboť napíše rozsáhlé pojednání o čarodějnictví. Tento fakt se nejspíš stane osudným pro obyvatele Pendleského lesa, neboť v roce 1612 stanou místní čarodějnice před soudem, kde si vyslechnou konečný rozsudek. Závěrečný doslov autorky, ve kterém se mimo jiné dozvíte o tom, že čerpala ze skutečných historických událostí a skutečným postavám opět vdechla život, kdy zároveň vysvětluje drobné nesrovnalosti a změny některých jmen s informací, co ji k tomu vedlo, vaše pocity mnohonásobně umocní. Nečekejte však knihu ve stylu Kladiva na čarodějnice od Václava Kaplického, která byla mimochodem skvělá a jedna (dle mého názoru) z nejlepších četeb vůbec, nýbrž spíše historický román, v němž převládají popisy každodenního života obyčejných lidí té nejnižší sociální vrstvy s ukázkou tehdejší magie a zaříkávání, přičemž závěrečný proces s čarodějnicemi je pouhou třešinkou na dortu.

recenze zde


Tajemství sídla Craven Manor | Darcy Coates ✰✰✰


První polovina je napsána bezchybně. Autorka píše čtivým a podmanivým stylem, který si vás ihned získá. Krátké úderné kapitoly vás pohánějí se čtením vpřed a nedovolí knihu odložit. Tuto část podala autorka tajemně, čtenář si některé věci jen domýšlí a velkou roli zde hraje čtenářova představivost, která, jak jistě uznáte, hraje v tomto žánru významnou roli. Daniel naštěstí není hloupý (zpočátku) a brzy mu dojde, co se kolem sídla Craven Manor děje tajuplného. Druhá polovina knihy je oproti první polovině akčnější, což mohou někteří čtenáři uvítat, já byla spíše zklamaná. Boj se zlem zde popsaný mě spíše nudil a odrazoval od čtení, na druhou stranu jsem se chtěla dozvědět, jak vše dopadne, takže jsem vytrvala. Konec byl bohužel velkým zklamáním, neboť vyšel spíše jako hororová pohádka, která ve svém závěru působila až směšně. Takhle si hororové konce v žádném případě nepředstavuji. Jelikož autorka použila velice podobný námět, odkryla tím jakési vzorce chování postav i strašidelného starobylého domu, takže i když jsem se u Ducha domu Ashburnů doslova třásla strachy, co přinesou následující strany, zde toto vůbec nefungovalo. Jedna scéna se těmto pocitům blížila, ale nebylo to nic, co by zvrátilo celkový dojem na knihu.


A jaké byl váš říjen?

13 komentářů:

 1. Devět knih?
  A ty jsi se bála, že až začneš chodit do práce, že toho nepřečteš tolik - a mě přijde, že jsi na svým ;)
  Jinak parádní knihy! mám spadeno na Matčinu hru, ale to už asi víš :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, sama se divím, jak to stíhám :-D ale jsem spokojená 🙈.
   Děkuji, jsem zvědavá, až Matčinu hru přečteš, co na ní řekneš :-)
   P. S. A všimla sis, že už je všem knihám nemám recenzi? 🙈

   Vymazat
  2. Eee - nevšimla, abych řekla pravdu 😱🤔🙈

   Vymazat
 2. Vidím, že jsi měla opravdu plodný měsíc. :) Žádnou z knih jsem nečetla, ale zaujala mě kniha Titanic. :)

  OdpovědětVymazat
 3. 9 prečítaných kníh za mesiac je super výsledok, gratulujem :-) Osobne ma najviac zaujala kniha o Titanicu :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc :-) Titanic doporučuji :-) Skvěle zpracovaná kniha.

   Vymazat
 4. Matčina hra byla naprosto boží! Tajemství sídla Craven Manor se mi také moc líbilo. Líbilo se mi víc, než Duch domu Ashburnů. :-) Ráda bych si přečetla Titanic a Dcery čarodějného vrchu. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dcery čarodějného vrchu byly skvělé, budou se ti líbit :-). S Matčinou hrou souhlasím, super psycho :-D a Craven Manor mě osobně zklamal :-/

   Vymazat
 5. Tak to je pěkné číslo :D A to chodíš do práce? :D Jak to stíháš? :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :-D Sama se někdy divím, ale čtu hodně v MHD :-D

   Vymazat
 6. zajimavy vyber a jak vidno, tak te nic vylozene nezklamalo a to je dobre, to se pak cte jedna radost :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, asi dobrý výběr, tak se četlo jedna báseň :-D

   Vymazat

Děkuji moc za komentáře.