čtvrtek 31. května 2018

Dubnová rekapitulace

Share it Please


Hezké odpoledne všem mým čtenářům.


Duben utekl jako voda a já opět přicházím s měsíční rekapitulací se zpožděním. Každý měsíc si říkám, že to napravím, budu tento článek vydávat včas, ale vždy jej odkládám až do nejzazšího termínu. Nejhorší na tom ale je, že si ten měsíc už nemůžu skoro ani vybavit a napsat konkrétně, co se dělo a podobně, protože mi samozřejmě splývá s květnem. Ještě že si píšu ke všemu poznámky.

Celý duben probíhala Dubnová Foto Výzva, kterou jsme připravili spolu s Mermaidkou z Mermaidina čtecího koutku. Velmi nás potěšilo, že jste se do ní spolu s námi zapojili a i když vás nebylo příliš mnoho, i tak nám to udělalo velkou radost. Přikládám pár svých fotografií, které jsem pro výzvu nafotila.

Duben byl opět ve znamení velkého čtení, utrácení, recenzních výtisků a sepisování článků a recenzí. Níže se můžete mrknout, jaké přírůstky mi přibyly do knihovničky v dubnu. Opět jich je víc než dost.


Přírůstky:


Nákupy:


Přízrak - Jo Nesbø
Tváře noci - Corrie Jackson
Co zbylo z mojí sestry - Nuala Ellwood
Jepice - James Hazel
V pasti lží - B. A. Paris
Někdo cizí v domě - Shari Lapena
Poslední - Alexandra Oliva
Černooké Zuzany - Julia Heaberlin
Bílá tma - Zdenka Hamerová
Přítelkyně - Michelle Frances
Bez duše - Martin Stručovský
Triptych - Karin SlaughterRecenzní výtisky:


Smrt všem prasatům - Tony Parsons
Kreativní zápisník - René Nekuda
Práskač - Jan-Erik Fjell
Papíroví duchové - Julia Heaberlin
Pán stínů - Cassanda Clare
Paní půlnoci - Cassandra ClareV dubnu jsem přečetla celkem 8 knih, což považuji za zdařilé. Stále se držím svého dlouhodobého průměru. Jsem ráda, že mě dosud nepotkaly žádné větší čtecí krize a pokračuji ve svém tempu, jak jsem zvyklá.


Přečtené knihy:Panny a netvor│Roman Cílek ✰✰✰✰

Autor si stále drží svou laťku, takže jeho detektivní povídky v knize obsažené jsou různorodé, stejně tak i zločiny a jejich pachatelé. Některý detektivní příběh je kratší, jiný naopak delší, ale všechny si zachovávají svou kvalitu. Je totiž umění rozepsat na pár stranách originální zápletku tak, aby čtenáře nejen zaujala, ale byla i dostatečně čtivá a nutila čtenáře přečíst si ji až do konce. Jediné, co mi na povídkách malinko vadilo, bylo rychlé odkrytí pointy a tím pádem bleskové utnutí celého příběhu.

recenze zde


Křik│Nicolas Beuglet ✰✰✰✰

Příběh inspirován skutečnými událostmi. Tato věta je vždy velkým lákadlem, u mě tomu nebylo jinak. Námět knihy je hodně zajímavý a originální, ale zpracování mě už tolik nenadchlo. Nemám v knihách moc ráda akční scény připomínající béčkové akční filmy, tedy různé honičky, boj zblízka a podobně. Působí to na mě lacině a tajemno, kterým byla kniha zpočátku zahalena, trochu ztrácelo na svém kouzlu. První polovina knihy mi přišla povedenější než druhá, kterou zachránil nečekaný konec a hlavně epilog vedoucí k zamyšlení. Vše podtrhl autorův doslov, který mi nasadil pořádného červíčka do hlavy. 

minirecenze zde


Umírající detektiv│Leif G. W. Persson ✰✰✰✰✰

Umírající detektiv je skvěle napsaná detektivka, která vás pohltí už od první stránky a stejně jako já budete chtít přijít na kloub ohavnému zločinu a dopadnout vraha, který by měl za svůj čin pykat, a to i přesto, že se případ kvůli novému zákonu stal promlčeným o pouhých párů měsíců. Kniha je napsaná stylem klasické detektivky, takže nečekejte žádné akční scény ani hektolitry krve, ale spíše poklidné vyšetřování, které je zaměřeno na rozhovory s tehdejšími svědky, občasném nahlížení do minulosti a dávání si věcí do souvislosti. Odhalení totožnosti vraha nepředchází žádný "wow efekt", ale poctivá práce jednoho vysloužilého policisty. Pár překvapivých momentů však v knize najdete, takže ani o to nebudete ochuzeni.

recenze zde


V pasti času│Madeleine L´Engle ✰✰✰✰

Pokud si chcete přečíst chytrý a originální fantasy příběh a nevadí vám mladší hlavní hrdinové, určitě po této knize sáhněte. Myslím, že budete mile překvapeni stejně jako já, a to nejen čtivostí, ale i zajímavými postavami, a zaručuji vám, že se nebudete ani na okamžik nudit. I když se jedná o první díl ze série, samotný příběh je uzavřen a nebude vás tedy čekat nepříjemné překvapení v podobě otevřeného konce.

recenze zde


Do posledního dechu│Robert Bryndza ✰✰✰✰✰

Čtvrtá kniha s Erikou Fosterovou v hlavní roli. Opět se jedná o návykovou a vysoce čtivou záležitost, kterou jen tak nepustíte z ruky. I když je tentokrát vrah podobně jako v Nočním lovu odhalen velice brzy, není čtenář ochuzen o napínavé a překvapivé momenty. Vrahovu totožnost tedy známe a spolu s Erikou sledujeme, jakým směrem se pátrání ubírá. Čím více se smyčka kolem vrahova krku utahuje, tím více stoupá napětí a není nouze o nervydrásající scény. Dějová linka týkající se pachatele je totiž skvěle napsaná. Autor ukázal, že v tomto směru je mistr svého řemesla a vrahův profil si do detailu promyslel. Doporučuji milovníkům moderních detektivních příběhů, kterým nechybí spád a dostatečná dávka napětí a nevadí jim poněkud drsnější scény.

recenze zde


V pasti lží│B. A. Paris ✰✰✰✰✰

Autorčin styl psaní je nesmírně čtivý a její hrdinky vám ožívají přímo před očima. Knihu jsem přečetla v rekordně krátké době, a to jednoduše proto, že ji nešlo odložit. Autorka opět stejně jako v předchozí knize skvěle vykreslila hlavní hrdinku, která mně i tentokrát přirostla k srdci a já ji prostě fandila. Kniha V pasti lží je skvěle promyšlený psychologický thriller, který budete jen těžko odkládat, protože ve vás po celou dobu bude hlodat červíček pochybností, jestli je hlavní hrdinka opravdu blázen. Napadne vás spousta teorií, a teď bych správně měla napsat, že ani jedna nebude ta správná, ale spíše opak je pravdou. Zápletku není těžké odhalit, ale myslím si, že ve finále vás autorka dokáže překvapit. Se závěrem jsem byla spokojená, taktéž s konečnou satisfakcí.

recenze zde


Neuvěříte, co se stalo potom│James Goss ✰✰✰

Děj plyne svižně, kapitoly jsou velmi krátké a často se v něm střídají pohledy vypravěčů. Zpočátku může být čtenář mírně zmatený, neboť autor skáče mezi postavami a možná budete stejně jako já přemýšlet, kdo je vlastně ústřední postavou. Co se týče zápletky, ta nebyla nijak zvlášť originální, i když rozuzlení se autorovi povedlo a mě překvapilo. Když však tuto knihu srovnám s předchozím dílem, Jízda byla dle mého názoru povedenější a ve výsledku mě nadchla mnohem více.

recenze zde


Černooké Zuzany│Julia Heaberlin ✰✰✰

Černooké Zuzany nejsou oddechovým čtením, a to hlavně z toho důvodu, že se v první třetině budete těžko orientovat, což může mnohé odradit od pokračování v četbě, přesto si troufám tvrdit, že se najdou čtenáři, které střídání minulosti a přítomnosti bavit bude, protože námět je zdařilý a jistý potenciál kniha má. To, že nebyl využit, je věc druhá. Hlavní hrdinka mi byla nesympatická, její chování protivné a mnohdy nelogické. Závěrečnou pointu jsem vůbec nepochopila, v podstatě  nechápu, jaký kniha nebo příběh, který byl vyprávěn, měl vůbec smysl. Zklamání.

recenze zde

Duben ve zkratce:


Počet přečtených knih: 8
Počet přečtených stran: 2 828
Překvapení měsíce: Umírající detektiv
Zklamání měsíce: Černooké Zuzany
Nejčtenější žánr: detektivní
Nejčtenější nakladatelství: ---Jak jste si vedli v dubnu vy?

4 komentáře:

 1. Tak to jsi měla krásný duben. :) U mě to byla hrůza, absolutně jsem nestíhala a za duben/květen jsem přečetla jenom 4 knihy. :( Za to teď jsem odhodlaná pustit se do čtení s vervou. :)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :-)
   Už jsem ti právě tvou rekapitulaci okomentovala a myslím, že chápu, že jsi zvládla jen 4 knihy. I tak to je super skóre. Teď budeš mít dlouhé prázdniny, takže přečteš určitě mnohem více knížek :-)

   Vymazat
 2. Osm knih, je tak nějak tvoje klasika, ne? :-) Takže si držíš hezky své tempo ...
  Dubnovou rekapitulaci píšu také se zpožděním.. Tak snad pak brzy na to vyjde i květnová :-)
  Pokud se nepletu, tak máme společnou V pasti lží za duben .-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, klasika, někdy už je to nuda, že? :D Furt těch osm knih :D
   Ano V pastí lží máme společnou. Já zatím ani květnovou rekapitulaci nerozepsala, mám tu ještě minirecenze, které potřebuji publikovat, resp. knížky, co jsem měla půjčené z knihovny. Nějak už zase nestíhám :D

   Vymazat

Děkuji moc za komentáře.

Pravidelná spolupráce

Pravidelná spolupráce

Jednorázová spolupráce

Jednorázová spolupráce

Kde mě najdete

CBDB.cz - Přehled knižních novinek, všechny nové knihy