sobota 18. listopadu 2017

Úlovky z knihovny (5)

Share it Please


Hezké odpoledne  milí čtenáři.Ve čtvrtek jsem byla po delší době opět v knihovně. Musela jsem nutně vrátit některé knihy a samozřejmě jsem se nevrátila s prázdnou.

První dvě knížky, které vám představím, jsem si ale odnesla o nějaký ten týden dříve. Ukáži vám je dnes s tím, že jsem dříve nechtěla tvořit článek jen se dvěma knihami. 

Jako první mi do oka padl Jakubův cestovní deník od Jakuba Čecha. Pár dnů předtím jsem vzpomínala na knížku Tak já teda jdu aneb Moje Svatojakubská pouť, kterou jsem četla před pár lety a říkala si, že zrovna bych si nějakou podobnou putovací přečetla 😊.

Jakubův cestovní deník│Jakub Čech

Do svých čtyřiceti let byl Jakub gaučový povaleč. O dva roky později, v dubnu 2016, se postavil na hranice Mexika a USA a se šest a půl kilovým batohem na zádech vyrazil na sever. Šel pouští, kličkoval mezi chřestýši a jedovatými keři, vystoupal do hor Sierry Nevady, brodil se sněhem a všudypřítomnou vodou, bránil jídlo před svišti a mývaly, koupal se v oregonských jezerech, ve washingtonských lesích zpíval medvědům husitský chorál a všem ostatním hrál po večerech na ukulele. Někdy šel sám, jindy s těmi, kteří chtěli stejně jako on zmizet z každodenního kolotoče do míst civilizací téměř nedotčených. Po 121 dnech dorazil na hranice s Kanadou a jeho život už asi nikdy nebude stejný jako před tím.


Druhá knížka s názvem HEX je novinka, kterou vydalo nakladatelství Argo. Jedná se sice o horor, ale anotace i obálka mne zaujaly, tak jsem po knížce sáhla. Snad se k ní dostanu co nejdřív.

HEX│Thomas Olde Heuvelt

Každý, kdo se zde narodí, je odsouzen setrvat zde až do smrti. Každý, kdo se zde usadí, se odsud už nikdy nedostane. Vítejte v Black Spring, zdánlivě malebném městečku v údolí řeky Hudson, městečku, jímž obchází přízrak čarodějky od Černého kamene, ženy ze sedmnáctého století, který byly zašity oči a ústa. Takto umlčena se prochází po ulicích a podle libosti k vám vstupuje do domu. Dlouhé noci vám bez ustání stojí vedle postele. Všichni vědí, že oči už nesmí nikdy otevřít. Obecní rada s využitím těch nejmodernějších sledovacích zařízení městečko prakticky uvrhne do karantény, aby se kletba, jež na něm spočívá, nemohla dále šířit. Ale místní mládež, takovou izolací už notně otrávená, dojde k rozhodnutí, že přísná omezení poruší a o přízračnou kletbu se virálně podělí, čímž však městečko odsoudí k pozvolnému pádu do osidel temných, středověkých praktik.


A teď výpůjčky ze čtvrtka. 
Jako první jsem sáhla po Kamenné opici od Jefferyho Deavera, což je čtvrtý díl s Lincolnem Rhymem, věhlasným detektivem, který je upoután na lůžko. Z této série jsem zatím četla jen Sběratele kostí, Prázdné křeslo a Sběratele kůží. Poslední zmiňovaná se nachází v mé vlastní knihovně.

Kamenná opice│Jeffery Deaver

K přístavu na Long Islandu se blíží velká čínská nákladní loď s uprchlíky a lidskými otroky. Americkým úřadům se podařilo zjistit, že na palubě se nachází i mezinárodně hledaný zločinec zvaný Duch, a požádaly o spolupráci věhlasného detektiva Rhyma a jeho asistentku Sachsovou. Pobřežní hlídka se vydává Ducha zatknout, avšak loď podle všeho záměrně exploduje a Duch uniká na voru. Na pevninu se však dostávají také další dva vory, což Duch vnímá jako ohrožení vlastní osoby a začíná postupně vraždit někdejší spolupasažéry. Dvě rodiny naštěstí jeho běsnění přežijí a Duch mizí ve spletitém labyrintu čínské čtvrti v New Yorku, kde se mu dostává podpory podsvětí. Rhymovi nezbývá než se plně ponořit do čínské kultury, chce-li odhalit stopy, které ho nakonec dovedou k úspěchu…, anebo ke smrti.


Poté jsem sáhla po Kruhu Daveho Eggerse, který byl nedávno uveden do kin a celkem se o knize mluví. Jsem zvědavá, jestli budu patřit ke skupině, kterým se kniha líbila nebo naopak nelíbila.

Kruh│Dave Eggers

Mae Hollandová získala práci v Circlu, nejsilnější internetové společnosti na světě, a nemůže uvěřit svému štěstí. Otevřely se jí tím nejen dveře do světa milých a pracovitých lidí, ale i sportovních klubů, skvělých restaurací a luxusu. Zaměstnanci Circlu používají nejmodernější technické vymoženosti, nosí nejkvalitnější oblečení, stojí u zrodu nových trendů a dokážou svými nápady a oddaností obrátit běh světových událostí k lepšímu. Navíc ve všech situacích drží pospolu a o každém svém kroku se informují na sociálních sítích. Mae tak víří v kruhu pracovních povinností, virtuálního přátelství, rostoucí sebedůvěry a stále větší zodpovědnosti a ani si nevšimne, jak se vzdaluje běžnému kontaktu s rodiči a přáteli…
Opravdu chceme jeden o druhém vědět všechno, nebo je to na škodu? Máme ve světě sdílení informací ještě právo na tajemství a soukromí?


A jako poslední jsem si vzala čistě oddechovou knížku s názvem Copatá máma, kterou jsem blíže zaznamenala u Mermaidky z Mermaidina čtecího koutku. Není to tak dávno, co jsem také řešila peripetie s těhotenstvím a následně mateřstvím, a i když jsem neotěhotněla jako autorka těsně před maturitou, i tak to nebylo nic jednoduchého. 

Copatá máma│Barbora Bečvářová

Lucii je devatenáct, má pár měsíců před maturitou a spoustu plánů do budoucna, když naprosto neplánovaně otěhotní. Po počáteční nejistotě se rozhodne dítě si nechat, i když vyrovnat se s tím, že z ní bude máma, není vůbec snadné. Lucie se mění z potřeštěné středoškolačky v dospělou ženu a zároveň musí vyřešit vztah k Tomášovi, své dlouholeté a donedávna platonické lásce, se kterým miminko čeká. Dokáže jejich čerstvé zamilování zvládnout takovou zkoušku? K tomu se ještě přidává Luciin komplikovaný vztah k rodičům a spousta starostí o budoucnost… Čtivý a svěže působící román byl částečně inspirován autorčinou zkušeností s neplánovaným těhotenstvím v posledním ročníku střední školy.


To je pro dnešek vše. Doufám, že se ke knížkám nedostanu až těsně před koncem výpůjční lhůty, jak to mám ve zvyku.


Znáte některou z knížek či jste ji dokonce četli? Podělte se s vaším názorem v komentářích. Budu se těšit.

10 komentářů:

 1. Tak to jsem velice zvědavá, co řekneš na opici. Pro mě zatím nej díl z celé serie. Nejen že se člověk něco dozví, ale pozná i jinou kulturu. těším se na recenzi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mi se strašně líbilo Prázdné křeslo, tak to budu v očekávání, zda jej Kamenná opice předčí :-)

   Vymazat
 2. Z knih jsem četla akorát Kruh, který můžu jedině doporučit. Patřím ke skupině lidí, které tato kniha naprosto dostala a ještě dlouho po dočtení jsem nad knihou musela uvažovat... Užij si čtení. Budu se těšit na recenze. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si právě pamatuji, že jsi ho četla a dost vychvalovala :-) Tak snad nezklame a děkuji :-)

   Vymazat
 3. Jsem zvědavá jak se ti bude líbit Copatá máma, mě se docela líbila :)
  Ostatní knihy mi nic neříkají, ale ať se líbí ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem zvědavá, hodnocení sice nemá úplně stoprocentní ale svůj účel splnit může :-)
   A děkuji :-)

   Vymazat
 4. Uži si čítanie, knihy vyzerajú skvele a osobne ma najviac zaujala Hex, o ktorej teda počujem prvýkrát a anotácia vyzerá naozaj dobre :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji :-) Na knihu HEX jsem natěšená a upřímně zvědavá :-)

   Vymazat
 5. Moc pěkné úlovky :) četla jsem jen Kruh :) byla to celkem pomalá a rozvleklá kniha, ale něco zajímavého na ní rozhodně bylo :) hezké čtení :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :-) Myslím, že si tvou recenzi ještě trochu matně pamatuji :-) Tak snad se mi bude líbit :-)

   Vymazat

Děkuji moc za komentáře.

Pravidelná spolupráce

Pravidelná spolupráce

Jednorázová spolupráce

Jednorázová spolupráce

Kde mě najdete

CBDB.cz - Přehled knižních novinek, všechny nové knihy