úterý 16. května 2017

Právě čtu (5)

Share it Please
Hezké odpoledne všem mým čtenářům.

Dnes jsem pro vás připravila další článek z rubriky Právě čtu. Knihu, kterou tedy právě čtu, mám rozečtenou už asi týden, ale mám nějakou čtecí krizi a tak postupuji velmi pomalu. Jsem na straně 155 a podotýkám, že mě hodně baví, ale čas na čtení mívám jen večer poté, co uspím syna a někdy už bývám dost unavená a nic se mi nechce. Každé ráno se těším na večer, že dnes určitě už budu číst minimálně hodinu v kuse a do večera se to opět změní.


Sucho│Jane Harper

Anotace:


Odlehlý australský venkov odkrývá svá dávná tajemství.

Australské městečko Kiewarra sužuje dlouhodobé sucho, které si vybírá daň nejen na přírodě a dobytku, ale i na psychice místních obyvatel. Na jedné z farem najdou mrtvou ženu a jejího syna. O kus dál stojí auto otce rodiny Luka Hadlera, ten pravděpodobně manželku i dítě zastřelil a pak spáchal sebevraždu.

Na pohřeb přijíždí Lukův dávný kamarád, federální policista Aaron Falk, který v městečku prožil dětství. Vrací se nerad, počítá hodiny, kdy bude moct zase odjet. Od začátku je zřejmé, že tady není vítán.

Na naléhání Hadlerových Falk spolu s místním policistou Racem znovu neformálně otevřou vyšetřování zdánlivě jasného případu. Postupně vycházejí najevo různé maličkosti, které nahlodávají zprvu nezpochybnitelnou verzi o dvojnásobné vraždě a následné sebevraždě. Jak Falk proniká do okolností úmrtí, otevírají se staré rány a vznikají nové. Aaron a Luke totiž měli tajemství. Tajemství, o němž si Falk myslel, že je dávno pohřbené, ale po Lukově smrti opět vyplouvá na povrch…


Krátce o autorce:


Autorka pochází z Velké Británie, od roku 2008 žije v Austrálii, v Melbourne. Pracuje jako novinářka, v současnosti píše pro Herald Sun. Román Sucho je její prvotina, ještě před jeho vydáním za něj získala cenu Victorian Premier’s Literary Awards. Ihned po publikaci se román zařadil mezi New York Times bestsellery a Amazonem byl zvolen za nejlepší knihu ledna 2017. Román vychází ve dvaadvaceti zemích a filmová práva koupila produkční společnost herečky Reese Witherspoonové. zdroj


Můj dojem:


Zatím velmi pozitivní, ač jsem teprve na 155. straně. Na první pohled jasná vícenásobná vražda a následná sebevražda se velice pomalu ukazuje v jiném světle. Objevují se nové důkazy, které nasvědčují tomu, že se vše odehrálo nejspíš jinak. Vypadá to, že to bude ještě pěkně zamotané a kdoví, jaké temné tajemství z minulosti vypluje na povrch.

Hlavní postava Aaron Falk je sympaťák, který městečko Kiewarra opustil jako dospívající kluk po jedné tragické události a začal žít nový život v Melbourne, kde se z něj stal agent federální policie, který vyšetřuje finanční zločiny. Do Kiewarry přijíždí pouze na pohřeb a má v plánu se co nejrychleji vrátit zpět do Melbourne. Čtenáři je však hned jasné, že zůstane déle, než plánoval.

Autorka nám ukazuje Austrálii ve své nejsyrovější podobě, kdy malé městečko Kiewarra sužuje obrovské sucho, které ze stránek přímo sálá a trápí nejen místní obyvatelstvo, ale i dobytek. Zatím se více k ději vyjádřit nemohu, neboť nejsem ještě ani v polovině a samozřejmě nechci moc spoilerovat. Jsem zvědavá a zároveň se těším, jakým směrem se děj bude dále ubírat.

Na závěr chci ještě uvést, že kniha mi hodně připomíná sérii z Ostrova Lewis od Petera Maye, kterou jsem přečetla jedním dechem. Podobnost tkví hlavně v tom, jak hlavní hrdina s příchodem do Kiewarry vzpomíná na minulost. Dovolím si rovněž Aarona Falka srovnat s Finem Macleodem, který byl také poznamenaný ztrátou blízkého člověka. Ale to je jen můj názor.

To je pro dnešek zatím vše. Mějte se moc hezky a klidně mi do komentářů napište, jakou knihu máte rozečtenou právě teď vy :-)

6 komentářů:

 1. Moc pěkná recenze :) Knihu jsem teď okukovala na Světě knihy :) Asi se po ní podívám v knihovně :) Měj se krásně :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :-) Je to spíš jen takový prozatímní názor :-) Ale po dočtení recenzi určitě sepíšu. Taky se měj krásně :-)

   Vymazat
 2. Tak to si počkám na recenzi. Pěkně jsi to nakousla :)

  OdpovědětVymazat
 3. Na světě knih jsem ji držela v ruce a třikrát se pro ti vrátila, ale nakonec jsem ji tam nechala. Počkám si na tvoji recenzi a uvidím :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Udělala jsi chybu, že sis ji nakonec nekoupila :D Recenze už je skoro hotová, dnes večer nebo zítra ji publikuju.

   Vymazat

Děkuji moc za komentáře.

Pravidelná spolupráce

Pravidelná spolupráce

Jednorázová spolupráce

Jednorázová spolupráce

Kde mě najdete

CBDB.cz - Přehled knižních novinek, všechny nové knihy